Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet
Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet ameliyatın başarısı katsayısını artırdığından dolayı uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmekte ve uygulanmaktadır. Hacmi küçülen midenin fazla yorulmaması ve riskli durumların ortaya çıkmaması için operasyonun hemen sonrasında hastalar, uzmanlar tarafından kontrol edilen bir diyet dönemine girmektedir. çeşitli aşamalardan oluşan diyet programları uzmanların takibi ile uygulanarak ameliyattan başarı elde edilmektedir.

Mide Küçültmesinden Sonra Diyet Dönemleri

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet hastanın operasyonun ardında müşahede için hastanede kalması ile başlamaktadır. Bu şekilde;

  • Sıvı diyet dönemi: Müşahede altına alınan hastaların başladığı diyet dönemi olup yaklaşık iki hafta boyunca sürmektedir. İlk haftasında sadece berrak gıdaların alındığı, ikinci haftanın biraz daha yoğun kıvamlı sıvıların tüketildiği diyet dönemidir.
  • Püre diyet dönemi: Sıvı diyet dönemi içerisinde herhangi bir riskli durum göstermeyen hastaların ikinci aşama olarak uyguladığı dönemdir. 2 ile 4. Haftalar arasında süren bu diyette hastalar yumuşak gıdalar ile başlamakta olup, çatal ile ezilmiş ve püre haline getirilmiş gıdalar tüketmektedir.
  • Katı diyet dönemi: Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemleri arasında en uzun süren diyettir. Püre döneminin bitimi ile birlikte uzman kontrolünde başlayarak ömür boyu sürmektedir. Bu diyet döneminde uzman diyetisyenler tarafından hastanın durumu göz önüne alınarak hazırlanan diyet listesine eksiksiz şekilde uyulmaktadır.

Diyet dönemlerinin ne kadar süreceği uzmanların yapacağı test ve tahlillerin sonucuna göre belirlenmektedir.

Diyet Dönemlerinde Yapılması Gerekenler

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemleri süresi ve ağırlığı uzmanlara göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir diyet dönemine keyfi olarak son verilip, başlanılmaz. Bu konuda hastalar ne tarz ürünler tükettiğine kesinlikle dikkat etmeli, ameliyatın etkisini götürecek olan eski beslenme alışkanlığı tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet kapsamında hem diyetin hem de ameliyatın başarılı olması, yan etkilerden uzak kalması için uzmanlar tarafından önerilen vitamin, mineral ve yüksek proteinli ürünler takviyeleri aksatılmadan alınmalıdır. Böylece hastalar hem obezite hastalığından hem de obezite ile bağdaşık olan ve tehlike sonuçlar doğuracak hastalıklardan kesin olarak kurtulmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir