Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet Dönemi

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Diyet Dönemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemi hastaların hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır. Ameliyat sonrasında hacmi küçülen midenin zorlanmaması ve sağlık sorunlarının yaşanmaması için hastalar uzmanların kontrolü altında diyet dönemlerine girmektedir. Küçük mide daha hızlı doyum noktasına ulaşacağından dolayı ameliyat sonrasında diyet önem arz etmektedir.

Mide Küçültme Sonrasında Uygulanan Diyetler

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemi hastanın operasyondan çıkması ile başlamaktadır. Uzmanların kontrolü altında kademeli olarak ilerleyen diyet dönemleri;

  1. Sıvı diyet dönemi: Ameliyatın ardından hastaların 15 gün kadar sadece sıvı gıdalar ile beslendiği dönemdir. Bu dönem içerisinde hastalarda kaçak kontrolleri yapılmaktadır.
  2. Püre diyet dönemi: 15 gün sonunda midenin uyum sağlamaya başlaması ile birlikte hastaların 30 gün sonuna kadar uyguladığı diyet dönemidir. Bu dönemde hastalar püre haline getirilmiş gıdalar, çatal ile ezilmiş yemekler ve koyu şekilde hazırlanmış çorbalar tüketmektedir.
  3. Katı diyet dönemi: Ameliyattan 30 gün sonra kademeli olarak ilerleyen diyet dönemidir. Hastalar bu dönemde midesini zorlamayacak katı gıdalar tüketmeye başlamaktadır. Katı diyet dönemi Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemi arasında ömür boyu devam edecek dönemi kapsamaktadır.

Hastalar diyet dönemlerine dikkat ederek ameliyat sonrasında oluşabilecek riskleri engellemektedir.

Mide Küçültme Sonrası Beslenme

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemi içerisinde hastalar eski beslenme alışkanlıklarını tam olarak değiştirmektedirler. Bu kapsamda diyet uzmanları tarafından vücut ihtiyaçlarına göre belirlenen diyet listesi uygulanmaktadır. Mideyi zorlayacak, genişletecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyet dönemi sırasında hastalar beslenme şeklinde değiştirmektedir. Bunun için hastalar günlük öğün sayısını artırırken porsiyon miktarını azaltmakta, yemekleri yavaş yemekte ve her bir lokmayı uzun süre çiğnedikten sonra yutmaktadır. Sorunsuz şekilde ilerlemesi sayesinde hastalar kiloları ile birlikte obezitenin neden olduğu hastalıktan kurtulmakta ve yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca diyet programına uygun beslenen hastalar verdikleri kiloların yeniden kontrolsüz bir şekilde alınmasının önüne geçmektedir. Hastalar böylece hem sağlık konusunda hem de fiziki görünüm olarak beklentilerini karşılamaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım? Tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan kişilerin en fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir