Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme
Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası uyulması gereken beslenme kurallarına mutlaka dikkat edilmesinde yarar vardır. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme bizzat doktor tarafından sizlere sunulacaktır. Ancak bunun bazı periyotlarını da takip etmeniz sağlığınız için önem taşır. Öncelikle ameliyat sonrası yavaş yavaş yemek yemelisiniz. Eğer doygunluk hissederseniz yemenizi durdurmalısınız. Eğer göğüs kemiğinin üst kısmı ya da başınızda bir ağrı hissederseniz yine yeme işlemini durdurmalısınız. Katı ve sıvı olan gıdaları da aynı anda yememeye dikkat edin. Günlük su tüketimi çok önemlidir. Bir günde en az 1,5 litre su tüketimini gerçekleştirin.

Beslenmenizi ise günde 4 ve 6 öğün olacak şekilde planlayın ancak az az yiyin. Yemeklerinizde ise zeytin yağı dışında olan yağları kullanmayın. Her zaman proteinli gıdaları öncelikli olarak tüketmeye özen gösterin. Yüksek oranda şeker bulunduran gıdalardan uzak durun. Mide hacminin alabileceğinden fazla gıda almayın.

Uyulacak Diğer Beslenme Alışkanlıkları

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme durumunuza dikkat etmelisiniz. İlk olarak da yüksek yağ içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Gazlı içecekleri asla tüketmemelisiniz. Lifli gıdalardan ameliyat sonrası ilk bir ay uzak durun. Günlük olarak et, tavuk veya balık tüketimini arttırın. Asla alkol ve sigara almayın. En azından bu süre içinde uzak durun. Fiziksel aktiviteniz ilk 1,5 ay 30 dakikalık yürüyüş şeklinde olmalıdır. Kendinizi fazla yormamaya dikkat edin. Vitamin ve mineral alımını da arttırın. Bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Ameliyattan sonra tam 3 ay boyunca sigara kullanmamanız da bu süreç içim önem taşır. Bu süreçte saç dökülmesi gibi semptomlar da yaşanır. Bunu önlemek için protein alımına özen gösterin. Doktorunuzla sık sık görüşerek rutin kontrollerinizi de eksik etmeyin. Her zaman bu süreçte gözetim altında olmanız sağlık için önem taşır. Ayrıca size önerilen diyet programına da harfiyen uymaya gayret gösterin. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme oldukça önem taşıyan bir konudur. Bu sürece gerekli ilgiyi gösterirseniz eğer en kısa sürede toparlanabilirsiniz. Tüm bunlara uyarak büyük sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir