Mide Küçültme Ameliyatı Kimler Yaptırır

Mide Küçültme Ameliyatı Kimler Yaptırır
Mide Küçültme Ameliyatı Kimler Yaptırır

Mide Küçültme Ameliyatı Kimler Yaptırır

Mide küçültme ameliyatı kimler yaptırır Zorlu bir süreç olan mide küçültme ameliyatı aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme yöntemidir. Aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için mide küçültme ameliyatı çok önemlidir. Mide küçültme ameliyatı sıklıkla tercih edilen ve sıklıkla uygulanan bir operasyon yöntemidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk dönemlerde, sıvı tüketiminin ağırlıklı olduğu dönemlerde kas kayıpları yaşanabilmektedir

Mide küçültme ameliyatı kimler yaptırır mide küçültme ameliyat sonrasında yiyecek seçimleri de değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Genel olarak sıvı beslenildiğinden, beslenme yetersizliği ortaya çıkacaktır bunun için yüksek proteinli ürünler, çeşitli vitamin ve minerallerle desteklenmelidir.

 Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Obeziteye bağlı ölümlerin azalması için mide küçültme ameliyatı tercih edilmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası yüksek protein ürünleri kullanırken hastanın vücut ihtiyacına göre takviye kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Bunun için takviye tüketim esnasında;

  • Takviyenin içeriğinde 14 -25 gram arasında olmalıdır.
  • Takviye içerisinde kalori miktarı 150-250 arasında olmalıdır.
  • İçerisinde bulunan şeker ve yağ oranı 5 gramdan daha az olmalıdır.
  • İçerisinde kesinlikle katkı, koruyucu, yabancı bileşenler bulunmamalıdır.

Mide küçültme ameliyatında midenin yarısı alınacağından ameliyat öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin tamamlanmasından sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli vitamin ve mineral kullanımını önermelidir.

Mide küçültme ameliyatı kimler yaptırır

  • 18 yaşından ve 70 yaşına kadar kişilerde
  • Vücut kitle indeksi 30-40 ‘ın arasında olanlarda
  • Zayıflama metodu olarak mide cerrahisi işlemlerine karşı isteksiz olan veya kısa sürede belli bir kiloyu vermek isteyenler yaptırabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenmenin Önemi

Operasyon sonrası hastalarda başta kanama olmak üzere birçok sorun ile karşılaşılabileceğinden istenen başarı elde edilememektedir. Hastaların protein kullanım süresi doktorlar tarafından belirlenmelidir ve bu şekilde hastanın takviye kullanım süresini doktor uzatabilir ya da kısaltabilmektedir. Günümüzde obezite hastalıkları sadece ülkemizde değil tüm dünyada giderek artmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı kimler yaptırır aşırı kilolu hastalar da midenin yarısı kesilerek çıkarıldığından küçülen mideye gıda alımı da azalmaktadır. Hastalar yüksek proteinli ürünlerin kullanımına dikkat etmelidir. Operasyon sonrası alınacak yüksek proteinli takviyeler ile vücudun ihtiyacı karşılanacak ve sistemler daha düzgün çalışacaktır. Obezite ameliyat sonrası herhangi bir zararla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman hekimler tarafından yaptırılmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir