Mide Kanseri İle Tüp Mide Ameliyatı Arasında Bağlantı Var Mı?

Mide Kanseri İle Tüp Mide Ameliyatı Arasında Bağlantı Var Mı?

Mide kanseri, midenin herhangi bir yerinde meydana gelebilen ciddi bir kanser türüdür. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, mide kanseri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın dördüncü kanser türüdür ve nüfus yaşlandıkça daha yaygın hale gelmesi beklenmektedir. 2021 yılında mide kanseri dünya çapında yaklaşık 163000 ölüme neden oldu.

Mide kanseri ve mide cerrahilerinin özelliklerine girmeden önce, bu terimlerin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir. Mide kanseri, mide zarındaki hücrelerden kaynaklanan bir tümördür. Cerrahisi ise mide mukozasının bir kısmını veya tamamını (mide duvarını örten ince doku tabakası) çıkarıldığı/tedavi edilidiği bir işlemdir. Gelişen teknoloji ile bazı işlemler, doktorların mevcut olabilecek tümörleri görmelerini ve tedavi etmelerini sağlar.

Mide Kanseri İle Tüp Mide Ameliyatı Arasındaki Bağlantı Nedir?

Yapılan çalışmalarca, mide kanseri nüksütetikleyen durumlar listelenmiştir. Sonuçlara bakıldığında hem olumsuz çevresel faktörlerini iyileştiremeyen ve genetik faktörlerin etkisi ile kişilerin sonraki yaşamlarında tekrar mide kanseri gelişme riskinin artabileceği görülmüştür. Ancak, bu bağlantı henüz yeterli çalışma ile doğrulanmamıştır.

Mide kanserine yakalanma riskinizi azaltmak söz konusu olduğunda yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Alkol kullanımından kaçının, dengeli beslenin, sağlığınız için ideal kilonuzu koruyun, sigara içmekten kaçının ve düzenli egzersiz yapın. Bu basit ipuçları, bu ölümcül hastalığa yakalanma şansınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Mide Ameliyatı Ne İşe Yarar?

Mide ameliyatı, mide kanserini tedavi etmek için kullanılan bir ameliyattır. Bu prosedür, mide ve mide zarının bir kısmının veya tamamının çıkarılmasını içerir. Kanserli hücrelerin yok edilmesini sağlar ve ayrıca bu tür ameliyat olan hastalarda daha iyi beslenme ve sindirimi sağlar.

Enfeksiyon, kanama ve yara izi dâhil olmak üzere bu ameliyat ile ilişkili çeşitli riskler vardır. Bununla birlikte, bu riskler genellikle yönetilebilir ve doğru tedavilerle olumlu sonuçlanır. Devamında ağrı ve mide bulantısı gibi kısa vadeli komplikasyonlar olabilir ancak bunlar genellikle birkaç gün içinde düzelir. Genel olarak, hastalar bu tür bir ameliyattan sonra nispeten hızlı bir iyileşme süresi beklerler.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır?

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır?

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır? Bariatrik cerrahi süreci öğün sayısını artırmaya yardımcı olur. Dengeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir