Mide Botoksu Yapılırken Hasta Tamamen Uyutulur mu?

Mide Botoksu Yapılırken Hasta Tamamen Uyutulur mu?

Mide botoksu, midenin belli bir bölgesine botilinum toksin enjekte edilmesiyle mide kaslarının kasılmasını sınırlandıran ve iştah kaybını sağlayan bir işlemdir. Mide botoksu diğer zayıflama operasyonlarının aksine ameliyat değildir ve endoskopik yöntemlerle gerçekleşmektedir. Hasta, işlem esnasında anestezi uzmanı kontrolünde uyutulmakta ve operasyon sonrasında ortalama 1-2 saat hastanede doktor gözetiminde tutulmaktadır.

Mide botoksu morbid obez ve obez sınıfına giren, yani aşırı derecede kilolu olan ve yalnızca obezite cerrahisi yardımıyla zayıflayabilecek, hastalara uygulanabilecek bir işlem değildir. Bu nedenle vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalara mide botoksu yapılmamaktadır.

Mide botoksu genellikle fazla kilolarından şikâyetçi olan ancak obez sınıfına girmeyen kişilere uygulanır. İşlem esnasında kullanılan malzeme vücuttan ortalama 4-6 ay içinde atıldığı için mide botoksu kalıcı hasara neden olmaz.

Mide Botoksu Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Mide botoksu olmaya hazırlanan kişilerin sıkça sorduğu soruların başında mide botoksu esnasında kullanılan malzemenin işlem sonrasında vücuda dağılıp dağılmayacağı yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, mide botoksu yapılırken kullanılan botoks malzemesinin vücuda dağılmadığını göstermektedir. Botoks, uygulanan bölgede sinir sistemini bloke etmekte ve bu sayede kişinin iştahının azalmasını ve sindirimin normalden daha uzun sürmesini sağlamaktadır.

Mide botoksuyla ilgili merak edilen bir diğer soru ise operasyon sonrasında kaç kilo verilebileceğidir. İşlem sonrasında kaç kilo verileceği hastanın vücut ağırlığına bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle hastanın toplam ağırlığının %10 ila %15’ini 3-6 aylık bir süre zarfında kaybetmesi beklenir.

Mide botoksu gebeler ve emziren annelere uygulanabilir mi?” sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Mevcut çalışmalar mide botoksunun gebeler ve emziren anneler üzerinde ne tür sonuçlar doğuracağını göstermediğinden dolayı gebeler ve emziren annelerin mide botoksu yaptırması uygun görülmez.

Mide botoksu sonrasında hastanın sindirim hızı yavaşlasa da operasyon sonrasındaki süreçte kaç kilo verileceği hastanın çabasına bağlıdır. Mide botoksu sonrasında kişinin beslenmesine dikkat etmesi, gazlı içeceklerden ve zararlı atıştırmalıklardan uzak durması kilo verme hızını arttıracaktır.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir