Mide Botoksu Sırasında Genel Anestezi mi Uygulanır?

Mide Botoksu Sırasında Genel Anestezi mi Uygulanır?

 

Fazla kilolar pek çok kişiyi oluşturduğu sağlık problemlerinden dolayı rahatsız eder. Bu yüzden çoğu kişi fazla kilolarından kurtulmak ister ve çeşitli yöntemlere başvurur. Kimileri diyet ve egzersiz programıyla fazla kilolarından kurtulabilirken bazılarında diyet ve egzersiz yeterli olmaz. Vücut kitle indeksi 40’in üzerinde olan kişiler obez grubuna girerler ve bu kişilere ameliyat önerilir. Fazla kiloları olan ancak obez grubuna girmeyen kişiler ise ameliyatsız bir yöntem olan mide botoksunu tercih edebilirler. Mide botoksunu kilo vermek isteyen herkes uygulayabilir. Genellikle vücut kitle indeksi 27-35 arası olan kişilerde daha etkilidir. Mide botoksunun temel amacı midedeki sinir ve kasları zayıflatarak midenin kasılmasına engel olmaktır. Bu sayede besinler midede daha uzun süre kalır, tokluk hissi uzar ve zamanla iştah azalır. Kısacası hastaların açlık hissinin azalmasını sağlayarak daha kolay diyet yapmalarını sağlar.

Mide botoksu ameliyatsız bir işlemdir, işlem esnasında kesi yoktur. Genel anestezi gerektirmez. Anestezi doktoru eşliğinde sedasyon altında (uyutularak) endoskopik yolla yapılır. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Midedeki düz kaslara botilinum toksin (botoks) enjeksiyonuyla yapılır. Ağrısı olmayan bir işlemdir. İşlem öncesi 6 saatlik açlık gerekir ve 4-5 gün öncesinde mide koruyucu ilaçlara başlanır, hastaya anestezi muayenesi yapılır. İşlemden 2 saat sonra hastalar beslenmeye başlayabilir. Genellikle başlangıçta sıvı gıdalar önerilir. Alkol ve sigara doğrudan mide kaslarını etkiler. Bu yüzden işlemden 2 hafta önce bunların tüketimi bırakılmalıdır. Sonrasında ise tamamen bırakılmalıdır. Bırakılmadığı takdirde işlem başarısızlıkla sonuçlanabilir. İşlemden sonra 2 gün içinde iştah azalır, 2 hafta sonra ise kilo vermeye başlanır. 6-8 ay sonra genellikle hedeflenen kiloya ulaşılır. İşlem sonrasında hastanede kalmayı gerektirecek bir durum yoktur, sadece hastalar birkaç saat kontrol altında tutulurlar. Mide botoksunun etkisi ortalama 5-6 ay sürer. Yani sonrasında kalıcı bir hasar bırakmaz.

Mide botoksu esnasında, botilinum toksin uygun dozda ve midedeki uygun alanlara enjekte edilirse, oldukça etkilidir. Başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir. Beslenme programına uyularak ve fiziksel aktivite arttırılarak işlemden maksimum verim alınabilir.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir