Mide botoksu ne kadar sürer?

Mide botoksu ne kadar sürer?

Fazla kilolar farkında olunmasa da kişilerin sağlığını tehdit eden faktörlerin başında gelir. Bireyin en temel hareketlerini bile kısıtlar ve zamanla kişide tıbbi rahatsızlıklara yol açar. Bunların dışında görüntü açısından da kişilere rahatsızlık verebilir. Özellikle uyku apnesi, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, reflü, eklemlerde rahatsızlık, omurga ağrıları, gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle kilolu kişiler fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli yollara başvururlar. Mide botoksu da bunlardan bir tanesidir.

Genellikle yüzdeki kırışıkların giderilmesi için kullanılan botoks, artık fazla kilolardan kurtulmak için mideye de uygulanıyor. Bu işlem sırasında midedeki düz kaslara botoks enjekte edilir. Endoskopik yolla yapılır ve işlem ortalama 20 dakika sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez, sadece işlemden sonra birkaç saat hastalar kontrol altında tutulur. İşlemden birkaç saat sonra hastalar beslenmeye başlayabilir. Genellikle başlangıçta sıvı gıdalar tüketilmesi önerilir. Ameliyatsız zayıflama yöntemi olan mide botoksunun temel amacı sinir ve kasların etkisini azaltarak tokluk hissi yaratmaktır. Bu sayede kişinin iştahı azalır. Mide kaslarının kasılamaması sonucu midedeki boşalma gecikir, böylece besinler midede daha uzun süre kalır ve tokluk süresi uzar. Midede besinlerin daha uzun süreli kalması nedeniyle işlem sonrasında asitli gıdalar tüketilmemelidir. Normal koşullarda karbonhidratlı besinler mideyi 2-4 saat arasında terk eder. Mide botoksu uygulamasından sonra bu sürenin 12 saate kadar uzaması mümkündür.

Bu işlem sonrasında özellikle beslenmeye dikkat edilmelidir ve fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Aksi takdirde işlem başarısızlıkla sonuçlanabilir. Genellikle işlemden 2-3 gün sonra hastalarda iştah kaybı meydana gelir. 2 haftadan sonra ise kilo kaybı başlar. Özellikle ilk 4 ay beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Sigara, alkol ve asitli gıdalardan uzak durulmalıdır. Mide botoksunun etkisi ortalama 5-6 aydır fakat gerekli görüldüğü takdirde bu işlemin 2 -3 kez tekrarlanabilmesi de mümkündür. 6-8 ay içerisinde fazla kiloların %40’ının verilmesi hedeflenir. Bu işlemde kullanılan ilaç 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silinir, dolayısıyla vücutta kalıcı bir hasar bırakmaz. Bu uygulamadan sonra hastalar daha geç acıkır, daha küçük porsiyonlarla doyarlar. Mide botoksu, diyet programına uymayı kolaylaştırır ve kişilerin kilo vermesine yardımcı olur.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir