Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Vücuda alınan fazla kalorinin yakılamaması sonucunda, alınan fazla kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Zamanla biriken bu yağlar fazladan kilolara, hatta obeziteye sebep olur. Yağ dokusu kimyasal ve hormonal maddeler salgılar ve bu maddeler tüm sistemleri etkiler. Bu salgılardan bazıları iştah artışına sebep olur. Bu da obezitenin ilerlemesine neden olur. Obezite sınırına gelmeden bu kilolardan kurtulmak gerekir. Çünkü aşırı kilolar, sağlığımızı tehdit eden faktörlerin başında gelir. Zamanla hareketlerimiz kısıtlanır ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Bunların dışında görüntü açısından bireyleri rahatsız edebilir ve özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu yüzden fazla kiloları olan kişiler bunlardan kurtulmak isterler ve çeşitli yöntemler ararlar. Mide botoksu da bu yöntemlerin arasında yer alır. Ameliyatsız bir işlemdir, kesi yoktur.

Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Ancak uygulanacak kişiler için bazı kriterler vardır. Bu yöntemin amacı midedeki kasları ve sinirleri zayıflatarak mide kasılmasını engellemektir. Böylece besinler midede daha uzun süre kalır ve tokluk hissi uzar. Bireyin iştahı azalır ve daha az besinle doymaya başlar. Bu sayede kişi kilo vermeye başlar. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar için başarı ihtimali düşük bir yöntemdir. Bu hastalar için ameliyat gerekir. Vücut kitle indeksi 27-35 olan hastalar için uygundur. Yani ortalama 10-20 kilo fazlası olan, diyet ve egzersizle bu kilolardan kurtulamayan hastalar içindir. Kısaca fazla kiloları olan ancak obez olmayan hastalar için uygun bir yöntemdir. Midede ülser ya da gastrit olan hastalar önce bunları tedavi ettirip sonra mide botoksunu uygulayabilirler.

Mide botoksu, başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Başarı oranının yüksek olmasında en önemli faktör beslenmedir. Alkol ve sigara doğrudan mide kaslarını etkilediğinden işlem sonrasında bunların tüketimi bırakılmalıdır. Besinler midede olduğundan daha uzun süre kaldığı için asitli gıdalardan uzak durulmalıdır. Beslenme programına dikkat edilirse ve fiziksel aktivite arttırılırsa bu işlemden maksimum verim alınabilir. Mide botoksunun da diğer yöntemler gibi kilo verdirme garantisi yoktur. İştahı azaltır ve diyete yardımcı olur. Beslenme programına dikkat edilmezse başarısızlıkla da sonuçlanabilir.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir