Mide Botoksu Kalıcı mıdır?

Mide Botoksu Kalıcı mıdır?

Mide botoksuyla ilgili en çok merak edilen soruların başında “mide botoksu kalıcı mıdır?” sorusu yer almaktadır. Botoks genellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi ve azalması için kullanılan geçici bir yöntemdir. Mide botoksu da tıpkı yüz bölgesine yapılan botoks gibi geçicidir ve ortalama 4-6 ay arasında tamamen vücuttan atılmaktadır.

Botoks malzemesi kısa süre içerisinde vücuttan tamamen atıldığı için mide botoksu sonrasında kalıcı hasar oluşma ihtimali yoktur. İşlem sonrasındaki 3-6 ay içinde kişinin vücut kütlesinin ortalama %10 ila %15’ini kaybetmesi beklenir. Bu oran, kişinin vücut kütle indeksine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mide botoksu ortalama 20 dakikada tamamlanan ve hastanın aynı gün içerisinde taburcu edilebileceği basit bir işlemdir. Hasta genellikle işlem sonrasındaki 1-2 saat içerisinde hastaneden taburcu edilmektedir. Ancak hastanın aynı gün içinde araba kullanmaması ve egzersiz yapmaması önerilmektedir.

Mide botoksu esnasında hasta anestezi uzmanı tarafından uyutulmakta ve işlem sonrasında uyanmaktadır. İşlem esnasında hasta uyutulduğu için ağrı hissetmemektedir. İşlem sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Operasyon sonrasında hastalarda nadiren mide bulantısı ve ağrı olmaktadır. Bu tarz şikâyetler işlemden birkaç gün sonra tamamen geçmektedir.

Mide botoksu kişinin hızlıca kilo vermesini sağlayacak mucizevi bir işlem değildir ve diğer tüm zayıflama operasyonları gibi mide botoksu sonrasında da beslenme ve yaşam alışkanlıklarına azami ölçüde dikkat edilmelidir. Mide botoksu sonrasında ekmek, kızartma, makarna ve abur cuburlardan uzak durulmalıdır. Bu tarz zararlı besinler yerine besin değeri yüksek kalorisi düşük gıdalar tercih edilmelidir.

Zayıflama sürecinde beslenme oldukça önemlidir. Kişi kalori açığa çıkardığı bir dönemden geçiyor olsa da günlük ihtiyacı kadar protein almalıdır. Yeterli miktarda protein tüketilmemesi durumunda hasta kilo kaybını kastan yaşar ve bu durum hastanın, yağ oranının düşmemesine ve kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur.

Bundan dolayı zayıflama sürecinde yeterli miktarda protein tüketmeye özen göstermeli ve doktor onayının alınması halinde yüksek proteinli diyet içecekleri tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir