Mide Botoksu Gerçekten Faydalı mı?

Mide Botoksu Gerçekten Faydalı mı?

Mide Botoksu Gerçekten Faydalı mı?
Mide Botoksu Gerçekten Faydalı mı?

Son zamanlarda, özellikle Türkiye’de “Mide Botoksu” ile ilgili çok sayıda reklam faaliyeti yürütülmektedir. Avrupa yayını yapan Türk kanallarında, Türkiye’de sosyal medyada… Nereye baksa mide botoksu reklamı…

Peki Mide botoksu gerçekten işe yarıyor mu?
Başlarken şunu bir sormalısınız kendinize: neden Almanya, Belçika, Rusya, İngiltere veya Brezilya’da mide botoksu yapılmıyor da sadece Türkiye ve birkaç ortadoğu ülkesinde yapılıyor? Herşeyden önce botoks maddesinin mide üzerinde kullanılabilirliğine dair FDA veya Avrupa İlaç Ajansı onayı bulunmuyor, yani başka bir deyimle kullanılması garanti edilmeyen ve onaylanmayan bir uygulama yapılıyor.

Mide Botoksunun Zararları?

Bunun yanısıra yapıldığında az da olsa birçok yan etkisi gelişebiliyor.Bunları sıralayacak olursak: kalp ritim bozuklukları, solunum baskılanması, kalp krizi, nörolojik etkiler ve mide nekrozu veya halk diliyle midenim çürümesi ve delinmesi.
Hadi diyelim ki yaptırdınız, yaptırdıktan sonra diyet yapmanız gerekiyor. Diyelim ki botoks yerine vücut sıvısı sıkılsa ve deney yapılsa aynı diyet ile, muhtemelen rakamlar benzerlik gösterecek, yani diyetle çok bir fark görülmeyecek. Hatta ve hatta bunu bilimsel olarak da ispatlayan birçok bilimsel makale mevcut. Yani mide botoksunun kilo veriminde etkisi olmadığına dair.

Bir başka nokta ise: botoks maddesinin etkinliğini birçoğunuz belki estetik uygulamalardan da bileceği gibi, sadece 3-4 aylık bir etkinliği var. Yani 4 ay sonra botoks yapılmamış bir duruma dönüyorsunuz. Kısaca yine eski halinize bırakılıyorsunuz. Bu da diyetle yine aynı duruma dönmüş gibi bir durum ortaya koyuyor.

Mide botoksunun yan etkileri var mıdır?
Kısaca özetlemek gerekirse; hastanın operasyondan korkması sebebiyle, ki hastanın hakkıdır bu, korkmak normal, bilgi almamak ise anormal sayılabilir. Hasta korkuyor diye güya zararsız bir uygulamaymış gibi mide botoksu ile kandırmak etik bir durum teşkil etmiyor. Evet kandırmak kelimesini kullanıyorum çünkü etkisiz olduğuna dair birçok makale var. Dediğim gibi, ne zararsız bir uygulama ne de etkisi var.

Hemen şunu da belirteyim: dünyadaki obezite tedavilerinin görüşüldüğü konuşulduğu dünya obezite cerrahisi kongresinde yüzlerce konuşma yapılıyor, ama mide botoksu hakkında tek bir tane konuşma veya konu başlığı olmuyor. Neden? nedeni çok basit. Çünkü mide botoksu uygulamasını o denli prestijli bir ortamda sunmak komediden öteye gitmeyecektir. Bunu uygulayanlar da çok iyi biliyor ama buna rağmen uygulamaya devam ediyorlar. Bunun adını ben koymayım siz koyun ve biraz olsun mantığınızı kullanarak cebinizdeki zor şartlarda bir araya getirdiğiniz birikiminizi mide botoksu ile çöpe atmayın.

Op.Dr. Fakı Akın

Kaynak:https://www.drfaki.com/mide-botoksu-faydalimidir.php

İlginizi Çekebilir !

Çağımızın En Önemli Sorunu; OBEZİTE

Çağımızın En Önemli Sorunu; OBEZİTE

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir