Mide Balonundan Sonra Beslenme

Mide Balonundan Sonra Beslenme
Mide Balonundan Sonra Beslenme

Mide Balonundan Sonra Beslenme

Mide balonundan sonra beslenme yapılan bir cerrahi müdahalenin başarılı şekilde sonuçlanması için bilinmesi ve uygulanması gereken önemli bir konudur. Mide içerisine yerleştirilen balon yadımı ile midenin hacmi küçülmekte, hastalarda tokluk hissi uyandırarak daha az yeme alşkanlığı kazandırmaktadır. Vücut içerisine gereğinden fazla enerji ve yağ birikmesi meydana gelmediğinden dolayı var olan kilolar uygulanacak diyet ve egzersiz programlarına eksiksiz uyularak hızlı bir şekilde atılmaktadır.

Mide Balonu Yerleştirildikten Sonra Yapılması Gerekenler

Mide balonundan sonra beslenme konusunda, balonun yerleştirilmesinin ardından midenin balona uyum sağlayıncaya kadar geçen süreç içinde ağrı, kusma ve kasılmalar meydana gelmektedir. Bu bağlamda operasyon sonrasında izlenmesi gereken beslenme süreci şöyledir;

  • 1-3 günlük dönem sıvı diyeti: İlk günlerde uyum sağlanması için sıvı gıdalar tüketilmesine özen gösterilmelidir. 3 ana öğün ve ara öğünlerde besin tüketimi tamamen sıvılardan oluşmalıdır.
  • 4-10 günlük dönem püre diyeti: Mide uyum sağlamaya başladıktan ve bulantı ile kusmaların etkisini yitirmesinin ardından, blenderden geçirilmiş gıdalar, yumuşak ve hızlı yutulabilir bir kıvama gelince tüketilmelidir bütün öğünlerde bu beslenme uygulanmalıdır.
  • 10 gün ve sonrası dönem katı diyeti: Mide balonundan sonra beslenme süreçlerinin sonunda normal beslenmeye geçilmektedir. Hem vücudun balona uyum sağlaması hem de hastanın psikolojik olarak alışmasının ardından küçük porsiyonlar haline az ve sık yeme alışkanlığı edinilmelidir.

Bu diyetlerin sonrasında doktorun önerdiği egzersiz programına uyum sağlanarak, vücuttaki yağlar kısa süre içerisinde yakılmaya başlamaktadır.

Mide Balonu Operasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide balonundan sonra beslenme, hem operasyonun başarılı olması hem de farklı hastalıkların oluşmasının engellenmesi konusunda önem arz etmektedir. Bu bağlamda mide balonunda sonra;

  • Yemeklerden 30 dakika önce ve sonra kesinlikle sıvı tüketimi yapılmamalıdır.
  • Mide genişlemesine neden olan gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Yapay şeker içeren, katkı ve koruyucu madde barındıran, kalorisi yüksek gıdalar tüketilmemelidir.
  • Alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.
  • Gün içerisinde minimum olarak iki buçuk litre su tüketimi yapılmalıdır.

Mide balonundan sonra beslenme ile ilgili olarak, vücudu zorlayıcı gıdalar ilerleyen sürede eski kiloların yeniden alınmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir