Mide Balonu

Mide Balonu

Mide Balonu
Mide Balonu

Mide balonu uzun süre diyet ile kilo verememiş ya da kilo vermesine rağmen verilen kiloları sıklıkla geri almış kişilere uygulanmaktadır.

Mide balonunun amacı mide içerisinde şişkinlik yaratarak kişinin gıda alım miktarını küçültmektir. Mide balonu bağırsaklardan geçememekte ve mide içerisine yerleşmektedir.

Peki mide balonu uygulaması zor mudur nasıl yapılmaktadır?

Mide balonu endoskopik yöntem ile uygulanan kişinin midesine yerleştirilerek uygulanan bir yöntemdir. Uygulanan kişiye mide balonu yerleştirme süresi yaklaşık 20-25 dakikadır. Mide balonu uygulanacak olan kişinin midesinde herhangi bir rahatsızlık var ise kanser veya ülser gibi mide balonu uygulaması hekim tarafından gerekli kontroller  yapıldıktan sonra karar verilir. Mide balonu uygulaması yutularak yapılan uygulama türü de  bulunmaktadır .

Endoskopide hastanın midesi kontrol edildikten sonra yumuşak ve esnek bir malzeme olan balon mideye yerleştirilir. Balon mideye sönük halde uygulanır ve mide içerisinde yerleştirilen mide balonu şişirilir. Mide balonu uygulaması yapılan kişi geçici bir sedasyon (uyutma işlemi )yapılarak uygulanacaktır. ve uygulama bitikten sonra kişi 2 saat hastahane de kontrol altında tutulduktan sonra evine gönderilir.

Mide balonu kişinin diyet yapmasını kolaylaştırıcı ve bu şekilde yeme alışkanlığını orta ve uzun vadede değiştirmesini sağlayıcı bir yöntemdir. Mide balonu uygulaması beden kitle ölçüsü 25 olan kişilere rahatça uygulanabilir. Kişinin daha önce diyet yapmış kilo verememiş olması ya da verdiği kiloları hızlı şekilde geri alma öyküsünün olması mide balonu uygulanması için yeterli bir kriterdir. Mide balonu uygulamasını daha çok cerrahi bir uygulama istemeyen geçici olarak kişinin açlık hissini bastıracak ve disipline olmaya bilinç olarak hazır kişilere uygulanabilecek bir yöntemdir.

Mide balonu kişinin kilo vermesi için ne kadar süre vücudunda kalabilir sorununa cevabımız 6 ay ile 12 aylık olmak üzere 2 ayrı uygulama olduğudur. Hekim kişinin vermek istediği kiloya bağlı olarak 6 ay vücutta kalan mide balonu tercih edebileceği gibi aynı zaman da 12 ay kalan mide balonu da tercih edebilir.

Kişinin midesine uygulanan eğer 12 aylık balon tercih edilir ise midede balon 3 aylık dönemler ile tekrar şişirilerek uygulamanın süresi artırılabiliyor. 6 aylık balon uygulandığında 3 ayda bir şişirme işlemi yapılmasına uygun değildir balonun şekli bu nedenle 6 ay sonra mide balonu ömrünü tamamlamış oluyor.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir