Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması
Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması

Obezite, vücutta gereğinden fazla yağ birikmesine verilen isimdir. Obezite hastası olan erkekler vücut ağırlığının en az %25 daha fazla bir ağırlığa sahipken, kadınlarda bu oran %30’dur. Bu kişiler yaptıkları egzersizler ve diyetlerle fazla kilolarından kurtulamaz ve sonuç olarak doktora başvurur. Doktorların bu sorun için önerdiği bir yol olan mide balonu uygulaması, özellikle son yıllarda daha da popüler olan bir uygulamadır. Doktorlar tarafından sıklıkla başvurulan bu yöntem, birçok kişinin obezite problemini yenmesinde en büyük yardımcısı olmuştur. Bu uygulama nasıl yapılıyor, şimdi biraz daha yakından inceleyelim.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

   Mide balonu uygulaması sırasında, 15-20 dakikalık bir süreyle hastayı tamamen uyutup, adından da anlaşılacağı üzere, midesine bir balon yerleştirilir. Küçük ışıklı bir kamera yardımıyla yemek borusundan mideye giden yol aydınlatılır. Sindirim sisteminize küçük bir kontrol yapıldıktan sonra her şey normal ise, balon hastanın midesine bırakılır. Daha sonra kontrollu bir şekilde balonun içi mavi renkli bir sıvı ile doldurulur. Sıvının mavi renkli çünkü hastane sonrası dönemde balonda bir sızıntı veya başka bir sorun olursa, hasta idrarını yaparken hemen anlayabilir. Balonun midedeki ömrü genellikle 6 aydır. Bu yüzden 6 ay sonra yine aynı şekilde hastayı uyuturlar, balonun içindeki havayı kontrollü bir şekilde boşaltıp balonu mideden geri çıkarırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlemi yaptırmak istiyor, bir yakınınız bu operasyonu yaptırmayı düşünüyor veya sadece merak ediyor olabilirsiniz. O halde bu bölüm tam size göre. Burada hekimlere ve arama motorlarına mide balonu uygulaması ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplardan oluşan bilgilendirici bir çalışma hazırladık. En çok neler sorulmuş şöyle bir bakalım;

  • Soru: Mide balonu bana nasıl kilo verdirir?

Cevap: Midenizdeki balon, midenizde yer kaplayacağı için daha az yemekle doyacaksınız ve bu da kilo vermenize sebep olacak.

  • Soru: Mide balonunun avantajları nelerdir?

Cevap: Mide balonu, memnuniyet oranı yüksek, ameliyat sonra komplikasyon riski diğer uygulamalara göre daha az bir uygulamadır.

  • Soru: Mide balonunun tehlikeleri nelerdir?

Cevap: Mide balonunun tek riski vardır. Çok nadir de olsa balonda sızıntı, sönme gibi olaylar gerçekleşir. Doktor kontrollerini aksatmadığınız sürece bu nadir oluşan problem de önlenebilir.

  • Soru: Mide balonunun yan etkileri nelerdir?

Cevap: Mide balonu uygulamasından hemen sonra bir yan etki görülmez. Ama bir iki gün geçince, mideniz alışana kadar bulantı, kusma gibi yan etkileri vardır.

  • Soru: Mide balonu ile kaç kilo verebilirim?

Cevap: Mide balonu uygulaması sizin 10-40 kilo arasında kilo vermenize yardımcı olur.

 

   Mide balonu uygulaması ve diğer obezite ile mücadelede yardımcı uygulamalar, hastaya sadece yardımcı olur. İş yine her zaman olduğu gibi hastanın kendisinde biter. Bu uygulamalardan sonra düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve spor gibi bizim için faydalı şeyleri hayatının merkezine koyan hastalar, bir daha obezite ile mücadele etmek durumunda kalmaz. Sağlık bizim için en büyük nimettir, sağlığımızı koruyalım.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir