Mide Balonu Taktıranlar Nasıl Beslenir?

Mide Balonu Taktıranlar Nasıl Beslenir?

Mide balonu operasyonu, obeziteyi tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu operasyon, sanılanın aksine ameliyat değildir ve gerektiği durumda obezite cerrahisine hazırlık olarak uygulanabilir.

Mide balonu operasyonu esnasında mideye suyla veya havayla dolu bir balon yerleştirilir. Bu balon mide hacminin belli bir kısmını kapladığından dolayı kişinin daha az yemek yemesini ve bu sayede kilo vermesini sağlar. İşlem vücut kitle indeksi 27’nin üzerinde olan yani obez sınıfına giren hastalara uygulanır. Mide balonu işlemi estetik kaygılar nedeniyle daha fit ve zayıf bir görünüme kavuşmak isteyen herkese yapılmaz. Kişinin mide balonu operasyonuna girebilmesi için 18-65 yaş aralığında ve obezite hastası olması gerekir. 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük kişilerin operasyona girip girmeyeceğine doktor karar verir.

Mide balonu işleminden sonra hasta kilo vermeye başlar. Operasyon sonrası beslenme, kilo verme sürecinin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için oldukça önemlidir ve bu nedenle beslenme uzmanları ve doktor tarafından belirtilen beslenme kurallarına harfi harfine uyulmalıdır.

Operasyon sonrasındaki dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli kural katı-sıvı gıda ayrımı yapmaktır. İşlem sonrasında beslenme 3 ana döneme ayrılmalıdır. Operasyon sonrasındaki ilk 3 gün mide balona alışmaya çalışır. Bu nedenle bu dönemde bulantı, kusma ve kramp gibi şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalmamak için yalnızca sıvı gıdalar tüketilmelidir.

Operasyon sonrasındaki 4 ila 10. Gün arasında sıvı diyetten katı diyet dönemine geçiş görevi üstlenen püre diyet uygulanmalıdır. Bu dönemde katı gıdalar ezilerek ve püre haline getirilerek tüketilmelidir.

İşlem sonrasındaki 10. Günden itibaren hasta protein açısından zengin kalori açısından fakir besinler tüketmeye başlayabilir. Ancak bu dönemde kişi eski yeme alışkanlıklarına dönemeyeceğini ve yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durarak protein ağırlıklı beslenmesi gerektiğini unutmamalıdır.

Mide balonu işlemi sonrasında yüksek miktarda protein tüketmek gerekir. Çünkü operasyon sonrası dönemde hasta, hızlı kilo vermeye başlar ve bu kilo kaybının kastan değil yağdan yaşanması için vücut proteine ihtiyaç duyar. Bu nedenle operasyon sonrasındaki dönemde protein bakımından zengin içecek ve yiyecekler tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir