Mide Balonu Takıldıktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu ameliyatının bir sürü neden vardır. Hastanın midesine mide balonu yerleştirilmesi ile birlikte gıda alımını ciddi ölçüde kısıtlamaktır. Ancak, hastaların açlık hissinde bir değişikliğe neden olmadığı için dikkat edilmesi gereken bir işlemdir.  Genel olarak obezite şeklinde adlandırılan hasta grubu için tercih edilen bu yöntem olmakla birlikte, ameliyat olarak sınıflandırır.

Hastaların midesi içerisine bir balon yerleştirilir ve bu işlemin sedasyon yani uyku halin de yapılmaktadır. Balon yerleştirilmesinin nedeni ise kısa bir süre için etkili bir yöntem olarak görülmesidir. Özellikle hastaların, ağır kilo dönemlerinde mide balonu ameliyatı geçirmeleri risk altındadır. Bu işlem öncesi hastaların kilo verilmesi istenir.  Hastanın bir miktar kilo vermesi amacı ile yapılır. Mide balonu takıldıktan sonra beslenme nasıl olmalıdır  Sorusunu sizler için araştırdık.

Mide Balonundan Sonra Beslenme Süreci

Mide balonu takıldıktan sonra beslenme nasıl olmalıdır sorusunu herkes tarafından sorulmaktadır. İşlem genel olarak diyet uygulamakta zorlanan kişilere uygulanmaktadır. Bununla birlikte uyguladığı diyete rağmen sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanamayan kişiler için tercih edilir.  Tek başına kilo verilmesi amacı ile mide balonu ameliyatı birlikte kilo kaybı sağlayan bir işlem olmamasıdır. Yanı sıra mutlaka egzersiz ve diyet yapılması gerekir. İşlemin ilerleme sürecinde hastaların diyetlerini sağlıklı hale getirecek ve kendilerini buna alıştıracak ve aynı zamanda spor yaparak günlük hayatlarını süzene sokacak vakitleri bulunur.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksleri belli derecelerin altına sahip olan kişiler mide balonu yaptırma işlemine girebilir. Farklı bir obezite cerrahisine uyum gösteremeyen vücut kitle indekslerine sahip olamayan her birey mide balonu yaptırmaktadır.  Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen her insana mide balonu takılmaktadır. Pek çok hastanın tercihi olarak bilinir. Hastaların total vücut ağırlıkları ve vücut kitle indeksleri hesaplanır. Hastalara ne kadar süre ile mide balonu kullanılacağına karar verilmektedir.

Daha sonra işlem uygulanmaktadır. Yapılan pek çok araştırma sonucunda indeksler araştırılır. Ve çalışma sonrasında hastaların vücut ağırlıklarına bakılmaktadır. Hastalarda yüksek bir miktarda kayıplar izlenmektedir.  Hastalara hayat standartlarını kazandırmaktadır. Mide balon ameliyatları sonrasında dikkat edilecek husus en önemlisi beslenme şeklidir. Mide balonu takıldıktan sonra beslenme nasıl olmalıdır, mide ameliyatından sonra özellikle sıvı gıdalar ilk öncelik olmalıdır. Mideyi yormayan gıdalar tüketilmelidir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mideliler Ne Yiyebilir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?   Obezite ameliyatı sonrasında hamilelik sürecinde beslenme, özenle planlanmalıdır. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir