Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide Balonu Sonrası Beslenme
Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide balonu sonrası beslenme kilolardan kurtulma aşamasında yeni sorunların ortaya çıkmasını engelleme konusunda etkilidir. Mide balonu ile kilo vermeyi kolaylaştırmak için doğru bir beslenme düzeni oluşturulmaktadır. Bu kapsamda hastalar eski beslenme alışkanlıklarını diyet uzmanları tarafından hastanın kilosu ve durumu belirlenerek hazırlanan diyet programı ile değiştirmektedir.

Mide Balonu İle Beslenme Süreci

Mide balonu sonrası beslenme aşaması uygulama sonrasında başlamaktadır. 2 ya da 3 gün boyunca sadece sıvı gıdalar ile beslenen hastalar kademeli olarak katı gıda tüketimine geçmektedir. Katı beslenme aşamasında hastalar;

  • Günlük öğün sayısını 6 yapmalı ve porsiyon miktarlarını önemli oranda azaltmalıdır.
  • Yemek aralarında su içmemelidir.
  • Gün içinde en az 2 litre su içmeli ancak suyu yemeklerde yarım saat önce veya sonra içmelidir.
  • Hızlı yemek alışkanlığı yerine yavaş ve küçük lokmalar halinde yemekleri tüketmelidir.
  • Yemekler yendiği sırada dik bir şekilde durulmalıdır. Aksi halde alınan her lokma hacmi küçülmüş olan mideyi zorlar ve sorunlara yol açar.
  • Midenin yorulmaması için her lokmayı uzun süre çiğnedikten sonra yutmalıdır.
  • Uygulama yapılan midenin zorlanmaması için doktor tarafından yasaklanan gıda alımlarından uzak durmalıdır.
  • Yağ, şeker ve kalori bakımında yüksek olan gıda alımını azaltmalıdır.

Mide balonu sonrası beslenme konusunda hastalar vücutlarının ihtiyaçları doğrultusunda uzmanlar tarafından belirlenen takviyeleri tüketebilirler.

Mide Balonu İle Beslenmenin Desteklenmesi

Mide balonu sonrası beslenme hastaların kiloların hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kurtulmasını sağlamaktadır. beslenme egzersiz faaliyet ile desteklendiği zaman kiloların verilmesi esnasında oluşabilecek fiziki görünümde olumsuzluklar engellenmektedir. Kilolar vücut içerisinde kaslardan değil yağlardan verilmektedir. Kas dokusu korunduğu ve vücut gerginlik kazanacağından dolayı zayıflama sonrasında sarkmaların oluşumunun önüne geçilmektedir.

Mide balonu sonrası beslenme ve egzersiz faaliyetler ile verilen kiloların muhafazası sağlanmakta olup, hastaların eski kilolarını yeniden alması önlenmektedir. Mide balonu uygulaması ile mide hacmi küçüldüğünden dolayı daha hızlı doyum noktasına ulaşan vücutta egzersiz faaliyet ve beslenme desteği sayesinde, fazla kiloların neden olduğu uyku apnesi, kolesterol, tansiyon ve tip 2 diyabet gibi hastalıklardan ortadan kalkmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir