Mide Balonu Söner Mi Ya Da Patlar Mı?

Mide Balonu Söner Mi Ya Da Patlar Mı?

Mide balonunun diğer bir ismi gastrik balondur. Silikon ya da poliüretan malzemelerden üretilmiş yapıya sahiptir. Şişirilmeden mide alanına yerleştirilir ve yavaş yavaş şişirilir. Steril sıvı ile şişirilir. Yapılan uygulama cerrahi bir yöntem değildir. Fakat bazı balon çeşidine bağlı olarak instragastrik balon sayesinde genel bir anestezi işlemi uygulanabilir. Balonlar anestezi sayesinde endoskopi ile yerleştirilir ve çıkarılır. Mide balonu söner mi yada patlar mı şeklinde kafalarda soru işaretleri oluşabilir. Fakat mide balonu sönmez ve patlamaz.

Mide Balonu İşlemi  Nasıl Yapılır?

Mide balonları sönük halde bulunan esnek malzemelerden meydana geliyor. Şişirilmiş bir boyutta ağız veya yemek borusu kısmından ucuna kamera konularak endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilir. Bu esnada hastanın ağrı veya sızı hissetmemesi için hafif sedasyon işlemi uygulanır. Balon midenin içine yerleştirilmeden önce midenin durumunun uygun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer ki kontrol sonucunda bir uygunluk görülürse mide balonu tıp ilkelerine uygun bir şekilde yerleştirilir. Mide balonu söner mi patlar mı sorusunu alanında uzman olan hekimler kolaylık ile yanıtlayabilirler. Balon mideye yerleştirildikten sonra balon bir greyfurt büyüklüğüne sahiptir. 400-500 ml izotonik olan steril su yardımı ile şişirilir.  Mide balonları neredeyse 800 ml civarında doldurulabilir. Bu durum hekim tarafından bir takım kriterler göz önüne alınarak tamamlanır.

Mide Balonu İşlemi Kimlere Yapılır?

İnsanlar mide balonu söner mi ya da patlar mı şeklinde soruları kendi kendine düşünebilirler. Fakat yapılan işlem bir hekim kontrolünde gerçekleştirilir. Bu nedenle tüm güvenlik önlemleri alındığı için herhangi bir riskin meydana gelme ihtimali çok düşüktür. Balon mideye yerleştirilirken steril suyun rengi metilen mavi maddesi sayesinde mavi bir renge dönüştürülüyor. Yapılan işlem süresi en fazla 20 dakika sürüyor. Mide balonu işlemi sonrasında yaklaşık 3-4 gün istirahat süresi verilir. Buradaki amaç balonun vücut ile kurduğu adaptasyon süresini oluşturmaktır. 4 gün sonra kişi günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Hekim tarafından mide balonu işlemi sonrasında tüketilmesi gerekilen besin değerleri hakkında bilgi iletilebilir. Mide balonu sayesinde kişi obezite hastalığından kurtulabilir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir