Mide Balonu Kimler İçin Uygundur? 

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur? 
Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur? 

Mide balonu kimler için uygundur? Sorusu ile uygulamanın hangi tip hastalarda uygulanacağı açıklanmaktadır. Mide balonu uygulaması hem daha kolay hem d hızlı şekilde yapıldığından dolayı son yıllarda çok rağbet görmektedir. Hastaların isteklerine göre uygulanmasının yanı sıra bazı durumlarda doktorların değerlendirmesi sonucuna tıbbi bir gereklilik olarak da uygulanmaktadır.

Mide Balonu Uygulaması Yaptırabilecek Hastalar

Mide balonu kimler için uygundur?  Konusu gereğince oluşan kriterler hangi hastanın uygulamaya alınacağını göstermektedir. Tıbbi açıdan bir cerrahi operasyon niteliği taşımayan mide balonu uygulaması;

  • Vücut kitle indeksi 27 ile 35 arasında olan hastalara uygulanmaktadır.
  • Genel olarak 10 ile30 kilo verme hedefi bulunan hastalar için uygulanması idealdir.
  • Fazla kilolardan kurtulmak amacı ile diğer operasyonların yapılmasının riski olan hastalara yapılmaktadır.
  • 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük hastalara uygulanmaktadır.
  • Diyet uygulaması, egzersiz faaliyetleri ve ilaç kullanılması ile istenen kilo seviyesine düşmeyen hastalara uygulanır.

Mide balonu kimler için uygundur? İle ilgili olarak uygulamanın son kararını doktorlar vermektedir. 65 yaşından büyük hastaların mide balonuna uygunluğu gösteren doktor raporu, 18 yaşından küçük hastalar için anne ve baba onayı istenmektedir. Uygulamayı engelleyici bi rahatsızlık olması halinde hastaların ilk olarak rahatsızlıkları tedavi edilmekte olup ardında mide balonu uygulanmaktadır.

Mide Balonu Sonrasın Oluşabilecek Komplikasyonlar

Mide balonu kimler için uygundur? Konusu gereğince uygulamanın sonrasında ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar bulunmaktadır. Mide balonu, cerrahi bir operasyon olmadığından dolay diğer mide uygulamalarına oranla çok az risk barındırmaktadır. Bu riskli durumlar şunlardır; mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve balonun patlaması riskleridir. Bulantı ve kusma balonun uyum sağlaması ile kısa süre içerisinde etkisini yitirirken, karın ağrısı şikayeti verilen hafif ağrı kesiciler ile kontrol altına alınmaktadır. Balon içerisine enjekte edilen sıvı sayesinde patlamalara anında müdahale edilmektedir.

Mide balonu kimler için uygundur? konusunda çok fazla komplikasyon bulundurmayan uygulama zayıflama konusunda etkili olduğu kadar en güvenli yöntemlerden birisidir. Mide balonu uygulaması etki süresi bitiminden sonra istek ve doktor önerisine göre tekrardan uygulanabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir