Mide Balonu İle Mide Kanseri Arasında Bağlantı Var Mı?

Mide Balonu İle Mide Kanseri Arasında Bağlantı Var Mı?

İlk olarak, mide balonu nedir? Mide balonu, mideye ağızdan yerleştirilen küçük, plastik benzeri bir maddedir. Obezite veya kronik sindirim sorunları gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Balon mideyi şişirir ve gerer, bu da rahatsızlığı veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Riskleri Nelerdir?

Mide balonu ile ilişkili, her cerrahi işlemde olduğu gibi balon işleminde de bazı riskler vardır. İlk olarak, gastrik balon prosedürünün çoğu mide operasyonuna göre riski minimaldir. Enfeksiyon riski, ağrı riski ve eğer anestezi ile uygulama yapılacaksa anestezi riski dâhil olmak üzere genel olarak cerrahi işlem ile ilişkili bazı riskler bulunmaktadır. Özellikle mide balonu kullanımıyla ilişkili riskler de vardır (hastanın beslenme kurallarına uymaması ya da yanlış spor yapması gibi).

Mide balonu uygulaması ile ilgili araştırmalara ihtiyaç duyulmasının yanı sıra, birçok kişi günümüzde çoğunlukla herhangi bir potansiyel sağlık riski veya yan etki içermeyen mide balonu uygulamasını sıklıkla tercih etmektedir. Balon işlemini yaptırıp yaptırmamak arasında kaldıysanız, doğru bir teşhis ve kişiye özel tedavi planı için lütfen doktorunuza danışın!

Mide Kanseri Nedir? Detayları Nelerdir?

Mide kanseri hem erkekleri hem de kadınları etkileyen ciddi ve hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Dünyada en sık görülen beşinci kanserdir ve bu yıl 120.000’den fazla kişiye mide kanseri teşhisi konacağı tahmin edilmektedir. Mide kanserine yakalanma riskinizden endişe ediyorsanız veya daha önce hastalık teşhisi konduysanız, mide kanserinin ne olduğu, nasıl geliştiği ve riskinizi azaltmak için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi için okumaya devam edin.

Mide kanseri, mide dokusundan kaynaklanan bir kanser türüdür. Mide kanseri vakalarının büyük çoğunluğuna, içeriği temiz olmayan ya da yağ/baharat/katkı maddesi miktarı yüksek yiyecekler yemek gibi çevresel faktörler neden olur ve hastalığın kalıtsal nedenleri de bulunmaktadır. Mide kanseri gelişme riskinizi bilmek her zaman mümkün olmasa da şansınızı azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Mide Kanserin Azaltma Yolları

Mide kanseri gelişme riskinizi azaltmanın etkili bir yolu, meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet yapmaktır. Bir diğer önemli faktör, sigara içmenin çeşitli kanser türlerine yakalanma riskinin arttırmasına bağlı olarak hem iç hem de dış mekânlarda sigara dumanına maruz kalmanızı azaltmaktır.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir