Mide balonu ile ilgili merak edilenler

Mide balonu ile ilgili merak edilenler
Mide balonu ile ilgili merak edilenler

Fazla kilolarından kurtulmak için tüm yöntemleri denemiş   ancak kilo veremeyen kişiler için kilo vermeye yardımcı  ameliyatsız tedavilerden bir tanesi de mide balonu uygulamasıdır.Fazla kilosu olan kişiler daha da kilo değerleri ilerlemeden   kilolarından kurtulmak ve önlem almak amacıyla balon uygulaması hastalarımıza yardımcı oluyor.   Mide balonu uygulaması 15-20 dakikalık ve tamamen endoskopi eşliğinde yapılan işlem olduğundan kolaylıkla tüm kilo fazlalığı olan bireylere yapılabilmektedir. Ancak uygulama yapmadan önce mutlaka kişinin kilo boy oranlarının yanı sırıra uzman ekip tarafından işleme uygunluk açısından vermesi gereken kilo miktarı ortaya konulmalı ,  işlem yapılacak kişinin yeme içme alışkanlıkları ve metabolik hastalıklar yönünden ayrıntılı bir şekilde değerlendirmesi gerekir. Kısa süreli ve geri dönüştürülebilir tedavi yöntemi olmasından dolayı bireyler tarafından  çok tercih edilmektedir.  

Sıvı İle Şişirilen Balonlar 

Yeni nesil balonlar yumuşak, şeffaf silikon malzemeden oldukça güvenli olarak üretilmektedirler , sönmüş olarak  endoskopik kontrol altında mideye ilerletilir ve midenin genişliğine göre 400 cc – 700cc hacimde şişirilebilirler, mavi renkli serum ile şişirilirler Bunun amacı çok düşük de olsa olabilecek kaçaklar sonucunda dışkı ve idrarın maviye boyanarak kaçak hakkında erken uyarı oluşturmasıdır.  

1-Sabit Hacimli Balonlar 

En sık uygulanan balonlardır ; balon içine  midenin genişliği ile orantılı olarak yaklaşık 400 ile 700 cc arasında sıvı verilir ve çıkarılana kadar başka bir müdahale yapılmaz. Genellikle 6 ay süre ile mide içinde kalırlar. Daha fazla kalması önerilmez ,uzun süre bekleyen balonlar  midede bazı  ülser tarzı yaralara neden olabilir.  

2-Ayarlanabilir Balonlar 

Bu balonların en büyük avantajı balon mide içerisine konduktan sonra hastanın kilo verme durumuna göre  balon ucunda olan ve elastik olması sebebiyle istendiğinde ucu dışarı alınıp sıvı ilave edilebilen ve ya sıvı boşaltılabilen balonlardır. Yani hacminin artırılıp azaltılmasına imkan sağlar, tasarımı ve yapıcı nedeniyle bu balonlar  bu balonlar 1 yıl mide içerisinde kalabilmektedir. 

Op. Dr. Mahmut Doğan

www.drmahmutdogan.com

İlginizi Çekebilir !

Kilo verememe nedeniniz şeker bağımlılığı olabilir!

Dikkat!Kilo verememe nedeniniz şeker bağımlılığı olabilir!

Eğer farkında değilseniz aslında şekere bağımlı olduğunuzu gösteren bu işaretlere dikkat edin! Neden endişelenmeliyiz? Çünkü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir