Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide balonu hakkında bilinmesi gerekenler bu uygulama ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir. 18- 65 yaş aralığındaki herkese uygulanabilir. Hastalar ağırlıklarının %10 ile %20 ‘si kadar kilo kaybı yaşarlar. Mide balonu taktırmadan önce istenen tüm tahliller yapılır ve sonuca bakılarak gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu tahlillerde sıkıntı olmaması halinde aç karnına hastaya balon takılır. 2 çeşit mide balonu vardır bunlar;

Yutulan balon;  bu uygulamada balon direk olarak yutulur.  Mideye ulaşan balon doktorun basit bir uygulamasıyla şişirilir. Bu balon türü anestezi altında alınan balondan daha fazla ücretle uygulanmaktadır.

Endoskopik yöntem ile takılan mide balonu; hastaya hafif anestezi verilerek yapılır. Bu uygulamada takılan balonların çeşitleri vardır. Hatta mide balonu uygulamalarının artmasıyla markalaşma bile söz konusu olmuştur. Çok uygun fiyatlara takılan balonlar olduğu gibi daha kaliteli ve etkili olanlarda mevcuttur. Uygun fiyata takılan balonlarda patlama riski söz konusudur ve hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Çünkü patlayan balon bağırsakları tıkayarak yaşamsal fonksiyonların durmasına neden olabilir.

Mide Balonu Patlar mı?

Mide balonu hakkında bilinmesi gerekenler öncelikle ucuz olduğu için tercih edilen balonlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu balon türleri kalitesiz olduğu için patlama riski vardır. Patlayan balonlar bağırsaklarda tıkanıklığa neden olur ve ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilir. Hasta balonun patladığını midesinde fark edemediği için bu konuya dikkat etmek gerekir. Tüm ihtimallere karşı hasta sürekli olarak idrar rengini kontrol etmelidir. Çünkü mide balonları patladığında balonun patladığı ancak idrar rengindeki farklıkla anlaşılabilir. Balonun renginde idrar çıkışı gözle görülür şekildedir. Bunların haricinde balon takıldıktan sonra midede şişlik hissedilir. Yüz üstü yatarken balonun patlayacağı korkusu yaşanmamalıdır. Fakat midede ağrıya neden olduğu için yüz üstü yatmak önerilmez.

Mide Balonunun Etkisi

Mide balonu hakkında bilinmesi gerekenler son derece rahat ve kolay bir işlemdir. Ameliyattan sonra balonun varlığı hissedilir ama birkaç ay sora adeta balon yokmuş gibi yaşamaya devam edilir. Hastalar mide balonundan sonra sürekli tok hissederler. Fakat yeteri kadar besin almamalarından kaynaklanan protein eksikliği oluşur. Bu durumda güçsüzlük, halsizlik ve kas kaybı yaşanabilir. Lif ve kolajen içerikli protein alımı yapmakta fayda vardır. Ayrıca spor ve diyetle desteklenen mide balonu sürecinden çok daha iyi sonuçlar elde edilir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir