Mide Ameliyatı Olmak mı yoksa Obez Kalmak mı Daha Riskli?

Mide Ameliyatı Olmak Mı Yoksa Obez Kalmak Mı Daha Riskli?

Mide ameliyatı günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen kilo vermek maksadı ile yapılan bir ameliyat çeşididir. Mide ameliyatı günümüz teknolojisi ile ortalama yarım saat içerisinde gerçekleştirilen ve minimal hayati risk taşıyan uygulamalardır. Ameliyat öncesi yapılması gereken ve ameliyat sonrası uyulması gereken kurallar yerine getirildiği takdirde gayet başarılı geçen operasyonlar birçok doktor tarafından gerçekleştirilir.

Kilolu Olmanın Zararları

Kilolu olmanın birçok sağlık problemi vardır. Bu nedenle obez kalmak yerine mide ameliyatı olmak daha az risk taşır. Birçok kişi fazla kilonun getirdiği sağlık problemlerinden kurtulmak adına bu ameliyatlara başvurabilir. Aynı zamanda beden kütle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler devlet desteği ile de ameliyat olabilmektedir. Mide ameliyatı olmak obez kalmaktan daha az riske sahiptir. Bu nedenle güvenle, alanında profesyonel doktorlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonrası hedeflerinize kavuşabilirsiniz.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Oldukça gelişmiş olan laporoskopi yöntemi ile yapılan tüp mide ameliyatı, göbek kısmından 4 ya da 5 delik açılarak midenin dışarı çıkartılması ile meydana gelir. Aynı zamanda bu işlemi kısa süre içerisinde kilo verdirdiği bilindiği için birçok kişi tarafından tercih edilen bir ameliyat türüdür. Özellikle kilo problemi olan ve uzun seneler boyunca kilo verememiş kişiler tarafından mide ameliyatı olmak oldukça avantajlı bir durumdur. Bu nedenle mide ameliyatı olmak mı yoksa obez kalmak mı sorusuna verilebilecek cevap mide ameliyatı olmanın daha az risk taşıdığıdır.  Kilolu olan kişiler yüzlerce sağlık sorunu ile uğraşabilir. Fakat tüp mide ameliyatı başarılı geçen kişiler hiçbir sorun çıkmadan kişinin sağlığına kavuşabilmesine olanak tanır.

Tüm Hastalar Yaptırabilir

Hem kadınların hem de erkeklerin tercih edebileceği bir ameliyat türü olan tüp mide ameliyatı, kısa sürede hastanın ayağa kalkmasını olanak tanır.  Herhangi bir kanamayı önleyebilmek adına hastaya diren takılır ve sürekli olarak yürütülür. İlk 2 gün sadece berrak sıvılar alınır. Daha sonrasında uyulması gereken bazı yemek prosedürleri vardır. İlk 2 hafta sıvı sonraki 2 hafta süre püre ve 1. ay itibariyle katı gıdalara geçiş yapılabilir. Makul seviyede yemek yeme durumu söz konusudur.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır?

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır?

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır? Bariatrik cerrahi süreci öğün sayısını artırmaya yardımcı olur. Dengeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir