Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik Cerrahi Nedir?
Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik Cerrahi Nedir?

Metabolik cerrahi nedir? Sorusu hastalıklara karşı uygulanan ameliyatın ne olduğu ve nasıl yapıldığını açıklamaktadır. Metabolik cerrahi genel olarak tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde uygulanmaktadır. Vücudun insülin üretiminin tamamen durmuş olduğu tip 1 diyabet hastalığına karşı uygulanmamakta, uygulansa bile istenen başarı seviyesine ulaşılmamaktadır. Bu nedenle metabolik cerrahi operasyonu, uzmanların hastalar üzerinde gerekli tetkikleri inceleyip değerlendirmesi sonunda kararı ile uygulanmaktadır.

Metabolik Cerrahi Operasyon Yöntemleri

Metabolik cerrahi nedir? Konusunda, obezite ile birlikte tip 2 diyabet hastalığına karşı olarak farklı uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Doktorlar hastaların durumunu gözeterek, hangi operasyonun daha etkili ve doğru olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle metabolik cerrahi operasyon kapsamında uygulanan ameliyatlar şunlardır:

  1. Tüp mide ameliyatı: Hastanın midesinin bir bölümünün kesilerek çıkarıldıktan sonra, kalan kısmın tüp haline getirilmesi operasyonudur.
  2. Transit bipartisyon: Tüp mide operasyonuna ilave olarak mide ile ince bağırsak arasında yeni bir bağlantı yolu oluşturma uygulamasıdır.
  3. Gastrik bypass: Mide ve ince bağırsak üzerinde değişimlerin yapıldığı ameliyattır. Gıda alımını kısıtlayıcı ve emilimi düşürücü etki yapan ameliyattır.
  4. İleal interpozisyon: İnce bağırsağın başlangıç noktası ile bitim noktasının yerini değiştirip, hormon seviyesini en aza indiren operasyondur.

Metabolik cerrahi nedir? Konusu gereğince uygulanan bütün ameliyatlar laparoskopik yani kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Böylece cerrahi operasyon sonrasında olası komplikasyonlar en az seviyelere düşmektedir.

Metabolik Cerrahi Operasyon Nasıl Uygulanmaktadır?

Metabolik cerrahi nedir? Kapsamında, operasyon genel olarak uygulanacak yöntemin seçiminden sonra karın bölgesinde açılacak olan 4 ya d 5 kesi ile mide bölgesine ulaşılması sonrasında, endoskopik yöntem ile yapılmaktadır. Operasyon öncesinde hastaların ameliyata doru bir şekilde hazırlanması, ameliyatın hem daha kolay hem de daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır.

Metabolik cerrahi nedir? İle ilgili olarak, operasyon sonrasında kaçak ve kanama riskine karşın belli bir süre müşahede altında kalan hastalar, taburcu edildikten sonra belli aralıklar ile kontrol edilmekte, sürekli olarak takip altında tutulmaktadır. Diyet uzmanlarının yeni beslenme programı ile birlikte hastalar operasyonu desteklemekte ve başarılı sonuç elde etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir