Laktoz İntoleransı Olan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?

 

Obezite ameliyatı sonrasında laktoz intoleransı olan kişiler için beslenme düzeni, laktoz içeren besinlerden kaçınmak ve laktozsuz veya düşük laktozlu alternatifleri tercih etmek önemlidir. Laktoz intoleransı, laktoz adı verilen süt şekerini sindirememe durumudur. Bu durum, süt ve süt ürünlerinin tüketimi sonrasında karın ağrısı, gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

 

Obezite ameliyatı sonrasında laktoz intoleransı olan kişiler için aşağıdaki beslenme önerileri faydalı olabilir:

 

Laktozsuz ve Düşük Laktozlu Süt Ürünleri: Laktoz intoleransı olan kişiler, süt şekerini sindiremediği için normal süt ve süt ürünleri tüketmemelidir. Ancak laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt, laktozsuz peynir ve laktoz içeriği düşük olan süt ürünleri gibi alternatifleri tercih edebilirler.

 

Bitkisel Sütler: Laktoz intoleransı olanlar için bitkisel sütler, süt alternatifi olarak kullanılabilir. Badem sütü, soya sütü, hindistan cevizi sütü, fındık sütü ve yulaf sütü gibi bitkisel sütler laktoz içermez ve sindirimi daha kolay olabilir.

 

Süt Yerine Alternatif İçecekler: Süt yerine bitkisel sütler veya laktozsuz içecekler tüketebilirsiniz. Örneğin kahve veya çayınıza badem sütü veya hindistan cevizi sütü ekleyebilirsiniz.

 

Laktozsuz Takviyeler: Laktozsuz süt tozu veya laktozsuz whey protein gibi laktozsuz takviyeler alarak protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Besin Takviyeleri: Laktoz içermeyen vitamin-mineral takviyeleri alarak besin öğesi ihtiyaçlarınızı/eksikliklerinizi karşılayabilirsiniz.

 

Dikkatli Beslenme: Laktoz intoleransı olan kişiler, laktoz içeren besinlerden kaçındıklarından dolayı dikkatli beslenmeye özen göstermelidir. Sindirim sorunlarına neden olabilecek besinleri belirleyerek beslenme düzenlerini buna göre düzenleyebilirler.

 

Her bireyin laktoz intoleransı düzeyi farklıdır. Bu nedenle beslenme düzenini kişiselleştirmek ve besin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamak için bir beslenme uzmanından destek almak önemlidir. Obezite ameliyatı sonrasında laktoz intoleransı olan kişiler, beslenme uzmanları tarafından uygun bir beslenme planı oluşturarak sağlıklı beslenmeyi sürdürebilirler.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir