Kilo Verme Sürecini Sağlıklı Şekilde Hızlandırabilir miyim?

Kilo Verme Sürecini Sağlıklı Şekilde Hızlandırabilir miyim?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kişi, hızlı şekilde zayıflamak ister ve bunun için çok sayıda farklı yönteme başvurur. Hızlı şekilde kilo vermeye çalışmak, zayıflama sürecinde en sık yapılan yanlışlardan biridir. Kilo vermek isteyen kişilerin amacı, hızlıca kilolarından kurtulmak değil sağlıklı şekilde zayıflamak ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek olmalıdır.

Hızlı şekilde zayıflamak isteyen ve kısa sürede fazla kilolarından kurtulmayı hedefleyen pek çok kişi, sağlıksız ve çok düşük kalorili diyetlere başvurmakta ve bu diyetler sonucunda başarısız olmaktadır. Yapılan araştırmalar hızlı kilo vermeyi vadeden düşük kalorili diyetlerin, obeziteye yakalanma riskini önemli ölçüde arttırdığını göstermektedir.

Tüm bu sebeplerden ötürü zayıflamak isteyen kişinin temel amacı, sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı öğrenmek olmalıdır. Sağlıklı yaşamayı öğrenen ve benimseyen kişi sağlıklı şekilde zayıflar ve bu sayede verdiği kiloları geri almaz.

Sağlıklı beslenerek ve sağlıklı yaşamı benimseyerek zayıflarken kilo verme süreci hızlandırılabilir. Bu noktada kilo verme sürecini hızlandırması amacıyla önereceğimiz yöntemler tamamen sağlıklıdır ve düşük kalorili diyetler gibi uzun vadede ciddi sorunlara yol açmamaktadır.

Kilo verme sürecini sağlıklı şekilde hızlandırmak isteyen kişi, spor ve egzersiz yapmalıdır. Spor ve egzersiz hem metabolizma hızını arttırmakta hem de sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getiren kişinin düzenli olarak hareket etmeyi de alışkanlık haline getirmesine yardımcı olmaktadır. Bilimsel çalışmalar düzenli olarak spor yapmanın sağlık üzerinde oldukça olumlu etkilere neden olduğunu göstermektedir.

Kilo verme sürecini sağlıklı şekilde hızlandırmanın bir diğer yolu ise su tüketimidir. Yeterli su tüketimi çoğu kişi tarafından ihmal edilse de her gün 2,5 litre su içmek kilo kaybını hızlandırmakta ve ödem atmaya yardımcı olmaktır.

Kilo vermeyi hızlandıracak bir diğer yöntem ise ara öğünlerdir. Kişinin beslenme programında muhakkak ara öğünler bırakması gerekir. Ara öğünler kan şekeri dengesinin korunmasını ve uzun süre boyunca midenin boş kalmasını engellediğinden dolayı kilo verme sürecini hızlandırır. Gün içerisinde 3 ana öğün 2 ara öğün tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir