Karaciğer Yağlanması Olanlar Tüp Mide Ameliyatı Olabilir Mi?

Karaciğer Yağlanması Olanlar Tüp Mide Ameliyatı Olabilir Mi?

Aşırı kilodan kurtulmak için doğru ya da yanlış pek çok yönteme başvurulmaktadır. Bu yöntemler arasında beslenmenin düzenlenmesinden sonra en çok tercih edilen yöntem tüp mide ameliyatı olmaktadır. Kilo fazlalığına bağlı olarak iç organlarda yağlanma görülmektedir. Karaciğer yağlanması olanlar tüp mide ameliyatı olabilir mi? Sorusuda günümüzde oldukça sık bir şekilde araştırılmaktadır.

Karaciğer insan vücudundaki ikinci en büyük organdır. Yiyecek ve içeceklerden gelen besinlerin işlenmesine yardımcı olur ve kandaki zararlı maddeleri süzerek kanı temizler. Vücudun ihtiyacından çok daha fazla enerji alındığında vücut bunu yağa dönüştürerek depolama ihtiyacında bulunur. Bu görev vücutta karaciğer tarafından yapılır. Karaciğerde depolanan yağ ihtiyaç halinde enerji olarak kullanılmak üzere vücutta parçalanır. Bu nedenle işlevsel ve hayati organlarımızdan bir tanesidir. Tabi gereğinden fazla yağ depolanması siroz gibi hayati tehdit oluşturan hastalıklara bile yol açabilmektedir.

Obezite karaciğer sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden özellikle kiloya bağlı karaciğer yağlanmasının tedavisinde öncelikle kişinin ideal kiloya yaklaşması gerekir. Bunun için uzman bir diyetisyen eşliğinde obezite hastalığı tedavi edilmelidir. Kişi sağlık beslenmeye teşvik edilerek hareketli bir yaşam tarzını benimsemelidir. Sürdürülebilir olması için yaşam tarzı değişikliği müdahaleleri ile bu sağlanmaldır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi yöntemi ile uygulanan mideyi tüp şeklinde küçültmeyi sağlayan operasyonun adıdır. Midenin şekli, kese şeklinden silndir şekline çevrilen bu işlem sonrası hastada yemek yeme isteği ve duyduğu açlık hissi de azalmaktadır. Bu ameliyat sayesinde hastaların sağlık durumlarına katkı sağlanarak birçok sağlık sorunundan da kurtulmuş olunur. Karaciğer yağlanması olanlar tüp mide ameliyatı olabilir mi? Noktasında pek çok hasta cevap aramaktadır. Bu sorunun cevabı en iyi verecek olanlar uzman hekimlerdir.

KARACİĞER YAĞLANMASI OLANLAR TÜP MİDE AMELİYATI OLABİLİR Mİ?

Bu sorumuzun cevabına gelecek olursak karaciğer yağlanmasının başlıca sebelerinden olan obezite hastalığının tedavisi için bu ameliyat önemli bir etkendir. Karaciğer yağlanması olanlar tüp mide ameliyatı olabilir mi?  Sorumuzun cevabına gelecek olursak tabi ki uzman doktorunuzun gerekli tetkiklerinden sonra uygun görülürse bu ameliyatı olmanızda bir sakınca bulunmamaktaıdır. Ayrıca hastalığın ortadan kalkması için ciddi bir rol oynamaktadır. Ameliyat sonrası özellikle beslenmenin aşamalı olarak doğru açılması çok önemlidir. Tedavinin kalıcı olması adına hastanın psikolajik olarak da bu ameliyata hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlıkları, düzenli egzersiz ve uyku düzenini oluşturmak çok elzemdir. Bu durumlar karaciğer sağlığının korunmasını için de oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir