İdeal Kilo Nasıl Korunur?

İdeal Kilo Nasıl Korunur?

Kişinin ideal kilosuna ulaştıktan sonra kilosunu koruması gerekir. İdeal kiloda kalınması için kişinin sağlıklı beslenmeyi ve düzeli olarak spor yapmayı alışkanlık haline getirmesi gerekir.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ideal kilonun korunmasında oldukça büyük önem taşımaktadır. Kişi protein açısından zengin kalorisi düşük gıdalar tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli ve besin değeri düşük kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmalıdır.

Sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazlarından bir diğer ise yeterli sıvı tüketimidir. Kişi gün içinde en az 2,5 litre su tüketmeli ve su oranı yüksek besinler tüketmeyi ihmal etmemelidir. Kabak ve salatalık su oranı yüksek besinler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı beslenme sadece yenilen ve içilen gıdalara dikkat etmek değil belli başlı beslenme kurallarını da dikkate almak demektir. İdeal kilosunu korumak isteyen kişi, beslenme kurallarını iyi bilmeli ve benimsemelidir. Dikkate alınması gereken beslenme kurallarından bazıları şunlardır:

  • En önemli beslenme kurallarından biri yemeğin ekran karşısında yenilmemesidir. Ekran karşısında bir şey izlenerek yemek yenildiğinde ne kadar yemek yenildiği kontrol edilememektedir. Bu durum tokluk hissini geciktirerek kişinin daha fazla yemek yemesine ve dolayısıyla kilo almasına neden olmaktadır.
  • Yemeklerin küçük tabalarda küçük lokmalara ayrılarak tüketilmesi gerekir. Ayrıca tüm yiyecekler iyice çiğnenmeden yutulmamalıdır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Kilo Verme Süreci

Hangi mide küçültme operasyonu yapılmış olursa olsun hasta işlem sonrasında kaç kilo vereceği çabasına bağlıdır. Kişi mide küçültme operasyonu sonrasında beslenmesine dikkat etmez ve kendisini obeziteye sürükleyen zararlı beslenme alışkanlıklarını sürdürmeye devam ederse zayıflayamaz ve sağlığına kavuşamaz.

Mide küçültme ameliyatlarından sonra beslenme oldukça önemlidir. Kişi ameliyat sonrasında belli bir süre boyunca sadece sıvı gıda tüketir ve ardından katı gıdaya geçer. Her iki beslenme döneminde de hastanın kilo kaybını yağdan yaşaması gerekir. Hastanın yağ kaybetmesi ve kas kütlesinin korunması için doktorunun da onayını alarak yüksek proteinli diyet içecekleri tüketmeye başlaması gerekmektedir. Yüksek proteinli diyet içecekleri içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin zayıflama sürecinde halsiz ve yorgun hissetmesine de engel olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Obeziteye Önlemek İçin Hangi Yöntem Seçilmelidir

Sağlıklı Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız? Çoğu insan kısa süre içinde zayıflamak ve fazla kilolarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir