Hızlı Şekilde Verilen Kilolar Geri Alınır mı?

Hızlı Şekilde Verilen Kilolar Geri Alınır mı?

Sağlıksız yöntemlerle hızlı şekilde verilen kilolar, uzun vadede geri alınmakta ve çoğu zaman verilen kilodan daha fazla kilo alınmaktadır. Bunun nedeni hızlı şekilde verilen kiloların sağlıksız ve düşük kalorili diyetlerle verilmesidir. Düşük kalorili diyetler uzun süre boyunca uygulandığında kişi yorgun ve halsiz düşer ve diyeti bir süre sonra bırakmak zorunda kalır. Kişi diyeti bıraktığı andan itibaren hızlı şekilde kilo almaya başlar.

Bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen veriler, hızlı kilo verme yöntemlerinin uzun vadede obeziteye neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle hızlı şekilde kilo verdiren diyet listelerinden uzak durulmalı ve kilo verme sürecinde amaç, sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı benimsemek olmalıdır.

Sağlıklı yaşamak dengeli ve düzenli beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak demektir. Kişi sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinde ve düzenli olarak spor yaptığında önce fazla kilolarından kurtulmaya başlar ve belli bir süre sonra ideal kilosuna ulaşır. İdeal kilosuna ulaşan birey bu kiloya gelene kadar sağlıklı yaşamayı öğrendiği ve benimsediği için uzun yıllar boyunca ideal kilosunu korur.

Sağlıklı beslenmek için her gün yüksek miktarda protein içeren yiyecekler tüketilmeli ve gün içinde muhakkak 2,5 litre su içilmelidir. Makarna, kızartma, çikolata ve cips gibi sağlıksız ve besin değeri düşük gıdalar tüketilmemeli bu gıdaların yerini protein içeren et, tavuk, balık, yumurta gibi sağlıklı besinler almalıdır.

Sağlıklı şekilde beslenmek isteyen kişi gün içinde 3 ana öğün ve 2 ara öğün tüketmelidir. Ara öğün tüketmeyi asla atlamamalı ve ara öğünlerini beslenme uzmanının önerilerine göre planlamalıdır. Ara öğünler midenin uzun saatler boyunca boş kalmasına engel olduğundan dolayı ana öğünlerde fazla yemek tüketilmesini ve ana öğün porsiyonlarının kontrol edilememesini engellemektedir.

Sağlıklı şekilde zayıflamak ve tekrardan kilo almamak için kişi düzenli spor yapmayı da alışkanlık haline getirmelidir. Düzenli olarak egzersiz yapılması kas kütlesinin korunmasını ve kilo kaybının yağdan yaşanmasını sağlamaktadır. Ayrıca düzenli egzersiz yapılması kişinin sağlıklı yaşamayı daha kolay şekilde benimsemesine de yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir