Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı mıdır?

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı mıdır?

Fazla kilolarından şikâyetçi olan pek çok kişi, hızlı şekilde zayıflamak ve olabilecek en kısa süre içinde fit bir görünüme kavuşmak ister. Ancak bu oldukça sağlıksızdır ve kişi hızlıca zayıflamayı değil sağlıklı şekilde zayıflamayı hedeflemelidir.

Çok düşük kalorili diyetlerle ve sadece sıvı tüketilen detokslarla zayıflamaya çalışılmamalıdır. Zayıflamanın ve ideal kiloda olmanın, sağlıklı yaşamın bir getirisi olduğu bilinmeli ve sağlıklı yaşam benimsenmeye çalışılmalıdır.

Bilimsel araştırmalar hızlı kilo verdirmeyi vadeden düşük kalorili diyetlerin uzun vadede obeziteye kapı araladığını göstermektedir. Hasta uzun süre boyunca düşük kalorili diyet yaptığından dolayı belli bir süre sonra bitkin ve yorgun düşer. Bu da hastanın bir anda çok fazla yemek yemesine ve diyeti bozmasına neden olur. Bu tarz diyetler uzun süre boyunca devam ettirilemediği için hastanın motivasyon kaybı yaşamasına ve psikolojik olarak zayıflayamayacağına inanmasına neden olur. Bu nedenle hızlı kilo verdirmeye vadeden düşük kalorili diyetlerden uzak durulmalı ve kilo vermenin sağlıklı yaşamın bir getirisi olduğu kabul edilmelidir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı şekilde zayıflamak için kişi, protein açısından zengin kalorisi düşük besinler tüketmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Kişinin sağlıklı şekilde kilo vermesi için ekmek, makarna, kızartma ve abur cubur gibi sağlıksız gıdaları hayatından çıkarması ve bu gıdaların yerine besin değeri yüksek et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi yüksek miktarda protein içeren besinleri tüketmesi gerekir.

Ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak isteyen kişi, su tüketimini ihmal etmemeli ve her gün düzenli olarak 2,5 litre su tüketmelidir. Yeterli miktarda su tüketmemek hem sağlığa zarar vermekte hem de ödem oluşumunu arttırarak zayıflama sürecini daha da zor hale getirmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise ana öğün ve ara öğün dengesidir. Kişi gün içinde 3 ana öğün ve 2 ara öğün tüketmelidir. Ana öğünlerin ve ara öğünlerin hiçbiri atlanmamalıdır.

Bu şekilde beslenmesine dikkat eden kişi fazla kilolarından sağlıklı şekilde kurtulacaktır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir