Hızlı Kilo Verdiren Diyetler Uygulanmalı mı?

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler Uygulanmalı mı?

Fazla kilolarından şikâyetçi olan pek çok kişi kısa sürede zayıflamak ve fazlalıklarından kurtulmak ister. Bunun içinde kısa sürede kilo verdiren diyetleri uygular. Peki kısa sürede hızlıca kilo verdiren diyetler sağlıklı mıdır? Ve hızlı kilo verdiren diyetler uygulanmalı mıdır?

1 haftada 5 kilo veya 10 kilo verdirdiğini iddia eden diyetler tamamen yalandır ve oldukça sağlıksızdır. Yapılan araştırmalar hızlı kilo verdirmeyi vadeden düşük kalorili diyetlerin, obezite hastası olma riskini arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle hızlı kilo verdirdiğini iddia eden düşük kalorili diyetler uygulanmamalıdır.

Peki nasıl diyet yapılmalıdır? Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur diyetin sürdürülebilirliğidir. Yani çok düşük kalorili diyetlere kısa süre devam edilebileceği için bu diyetlerden uzak durulmalıdır. Sağlıklı beslenme kuralları öğrenilmeli ve sağlıklı beslenmek alışkanlık haline getirilmelidir. Sağlıklı beslenmenin alışkanlık haline gelmesi hem kilo kaybının sağlıklı şekilde yaşanmasını sağlar hem de kilonun uzun yıllar boyunca korunmasına yardımcı olur.

Sağlıklı beslenen ve sağlıklı yaşamayı benimseyen birey, önce fazla kilolarından kurtulmaya başlar ve ideal kilosuna gelir. İdeal kilosuna geldikten sonra ise yeterli şekilde beslendiği için kilo alıp vermez ve ideal kilosunu korur. “Peki sağlıklı beslenme nedir ve nasıl benimsenir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Sağlıklı beslenme, kişinin günlük ihtiyaç duyduğu miktarda enerji alması ve besin değeri yüksek kalorisi düşük gıdalar tüketmesidir. Sağlıklı beslenen biri kızartma, ekmek, makarna ve abur cubur gibi besin değeri düşük kalorisi yüksek gıdalardan uzak durur. Bu sayede ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıklı besinlerden alır ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olur.

Sağlıklı beslenen kişi her gün en az 2,5 litre su tüketmelidir. Vücudun önemli kısmı sudur ve vücuttaki su oranının ideal aralıkta olması gerekir. Bunun için kişi, kabak ve salatalık gibi su oranı yüksek olan besinler tüketmeyi ve her gün 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelidir.

Sağlıklı şekilde zayıflamak isteyen kişi beslenmesine dikkat ederken bir yandan da düzenli olarak egzersiz yapmalı ve kilo verme sürecini sporla desteklemelidir. Spor, vücuttaki kas oranının artmasını da sağladığından dolayı kişinin daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir