Hangi Besinlere Ne Zaman Geçiş Yapıyoruz?

Hangi Besinlere Ne Zaman Geçiş Yapıyoruz?

Obezite cerrahisi ameliyatı olan kişilerin en çok sorgulamış olduğu sorulardan biri hangi besinlere ne zaman geçiş yapıyoruz? Özellikle bu konuda ilk etapta vücudun durumuna yönelik olarak ilerlemeye başlanır. Yapılan operasyon sonucunda ilk etapta 15 gün boyunca sıvı beslenme ve gerekli gıda takviyeleri reçete edilerek vücudun iyileşmesi beklenir.

Sonraki 15 gün ise özellikle besin değeri yüksek besinlerin püre şeklinde tüketilmesi öneriliyor. Aslında bu yöntem ile midenin zarar görmesi engelleniyor. Sağlıklı beslenmek her zaman önemli olduğu gibi özellikle bir cerrahi operasyon sonunda daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun nedeni midenin rahat sindirim yapmasını hedeflemektir.

Obezite Cerrahisi Operasyonu Sonunda Yapılması Önerilenler

Cerrahi operasyonların sonunda özellikle dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Özellikle mide ameliyatını direkt cerrahi şekilde yaptırdıysanız bunun için biraz daha dikkatli olunması öneriliyor. Bilindiği gibi midenin bir kısmının alınıp yine düzenlenmesi işlemi olarak bilinen bir yöntemdir. Operasyon sonunda hangi besinlere ne zaman geçiş yapıyoruz? Nasıl hareket etmeliyiz gibi birçok konu önemlidir.

Önerilenler kapsamında özellikle dikişlere iltihap olmaması adına sağlığa uygunluk koşullarında bakım gerekiyor. Obezite hastalığından kurtulmak için yapılan bu işlem için en önemli kısım ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler oluyor. Egzersizlere ne zaman başlanmalı ve oluşması muhtemel deri sarkmaları ise çözülmelidir? Özellikle tam iyileşme olmadan herhangi bir estetik operasyona girmemek en doğrusu olacaktır.

Bariatrik operasyon nedir?

Birçok teknikle yapılan bariatrik operasyon cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da ifade ediliyor. Bu şekilde yapılan operasyon bazı cerrahlar tarafından özellikle ince bağırsak/midenin bir kısmında bir müdahale yapılarak besinlerin az tüketilmesi sağlanırken besinlerin sindiriminin de kolaylaştırılması sağlanıyor.

Bu operasyon bilindiği gibi son çare olarak yapılıyor. İlk etapta kişinin diyet ile fazla kilolardan kurtulması ve buna bağlı olarak obezite hastalığından kurtulması sağlanır. Ancak eğer bariatrik cerrahi operasyonuna ihtiyaç duyulduysa yapılması önerilen özellikle ameliyat sonrası işlemlerdir. Hangi besinlere ne zaman geçiş yapıyoruz? Ve özellikle nasıl beslenmeliyiz? Bu operasyon sonucunda nasıl bir yol izlenmeli gibi sorular için yapılması gerekenler direkt olarak operasyon gerçekleştiren cerrahlar tarafından hastaya iletiliyor. Kişi bu konulara oldukça fazla önem göstermelidir.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir