Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekir?

Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekir?

Kilo almamak veya fazla kilolardan kurtulmak için beslenmeye özen göstermek gerekir Kişi tüketeceği gıdaları seçerken özenli davranmalı ve kalorisi düşük yüksek miktarda protein içeren besinler tüketmeye özen göstermelidir.

Hangi besinlerden uzak durmak gerekir?” sorusuna yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durmak gerekir cevabı verilebilir. Yüksek karbonhidrat ve yağ içeren besinler yüksek kalorilidir ve bu gıdaların besin değeri oldukça düşüktür. Bu nedenle sağlıklı beslenmek isteyen kişi bu tarz kalorisi yüksek besin değeri düşük gıdalardan uzak durmalıdır.

Yüksek kalorili ve sağlıksız gıdalardan bazıları şunlardır: Ekmek, makarna, pasta, börek, çörek, kızartma, çikolata, cips, çubuk kraker, paketlenmiş hazır gıdalar, hamburger, pizza.

Bu gıdaların tadı güzel olsa da içerikleri nedeniyle tüketilmemeleri gerekir. Bu kişinin tüm sağlıksız gıdaları tamamen hayatından çıkarması ve bir daha asla tüketmemesi anlamına gelmez. Kişi günlük beslenme düzeninde bu gıdalara yer vermemeli ve yalnızca çok fazla tüketmek istediği durumlarda tüketmelidir. Bu tüketim sıklığı, uzun zaman dilimi aralıklarında olmalıdır. Yani kişi haftada bir hamburger veya pizza yememeli bu süre en az 1-1.5 ayı bulmalıdır.

Beslenme uzmanlarının tüketilmesini önerdiği sağlık açısından faydalı olan gıdalar ise şunlardır: et, balık, tavuk, yumurta, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve mevsim sebze meyveleri.

Bu noktada kişi protein dengesini de sağlamalıdır. Yani sırf sağlıklı diye tek bir öğünde hem tavuk hem et tüketmeye kalkışmamalı, besin dengesini korumaya özen göstermelidir.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak, dengeli ve düzenli beslenmeden geçer. Yediğine ve içtiğine dikkat eden kişi, fazla kilosu varsa fazlalıklarından kurtulur ve bu şekilde sağlıklı beslenmeye devam ettiği sürece tekrar kilo almaz. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getiren ve bu beslenme düzeninin benimseyen kişinin, bağışıklığı güçlenir ve hastalıklara yakalanma ihtimali azalır.

Sağlıklı yaşamak ve fit bir vücuda sahip olmak dengeli ve düzenli beslenmekten geçer. Ayrıca kişi yeterli miktarda su tüketmeye de özen göstermeli ve her gün 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelidir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir