Gastrik By-Pass Ameliyatından Sonraki Haftalar Neler Yenmelidir?

Gastrik By-Pass Ameliyatından Sonraki Haftalar Neler Yenmelidir?

Gastrik bypass ameliyatı tıbbi bir terimdir. Açılımında mide küçültme ameliyatı olarak ifade edilir. Ameliyat sırasında mide küçültülür ve ince bağırsak küçültülen alana bağlanır. Bu sayede besinlerin emilim miktarlarında azalışlar meydana   gelmeye başlar. Bununla birlikte hasta çok hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaktır. Gastrik by-pass ameliyatı olmak isteyen kişilerin vücut kitle endekslerinin 35 numaranın üzerinde olması gerekiyor.

18-65 yaş aralığında olan her birey obezite sınırında ise gastrik by-pass ameliyatını olabilir. Bu durumda en etkin rol oynayan cerrahi doktorlar olacaktır. Gastrik By-Pass ameliyatından sonraki haftalar neler yenmelidir sorusunu uman hekimler cevaplayabilir.

Gastrik By-pass Ameliyatı Sıvı Tüketimi

By-pass ameliyatını geçiren bir insanın mutlaka gerekli beslenme düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Yağsız ve kaymaksız süt tüketimi ile blenderden geçirilmiş süt tüketilebilir. Meyveler ısırılarak tüketilmemesi gerekiyor. Bu şekilde mide besinleri öğütme konusunda zorlanabilir. Bunun yerine sindirim sistemine zarar vermeyen bir beslenme şeklinin yapılmış olması gerekiyor. Yağsız bir süt mısır gevreğine katılarak mısır gevreğinin yumuşaması sağlanmış olabilir. Gastrik By-Pass ameliyatından sonraki haftalar neler yenmelidir bilgisi hasta açısından önemlidir.

Gastrik By-pass Ameliyatı Beslenme Düzeninin Önemi

By-Pass ameliyatından sonraki haftalar neler yenmelidir bilgisini öğrenmek midenin tolerans geliştirebilmesi için gerekiyor. Ameliyat olan bir bireyin midesi eskisine oranla küçüldüğü için midenin metabolik dengesinde değişimler meydana geliyor. Düşük kalori beslenmesi, midenin yorulmasına  engel olur. 1 kâse gıdanın tüketilmesi 30 dakika gibi süreyi almalıdır.  İlerleyen zaman içerisinde günlük alınan gıda oranı 3 kâse olmalıdır. Vücutta oluşabilecek dehidrasyon oranını önlemek için sıvı alım miktarını arttırmak gerekiyor. Ameliyattan sonraki birkaç hafta çocuklar için verilen çiğnenebilir tabletlerin kullanılıyor olması gerekiyor.

Gastrik  Bypass Ameliyatı  Tüketilmemesi Gerekilen Besinler

Şeker içeren çikolatalar mide asitinin yükselmesine neden olur. Buna bağlı olarak da mide zarar görebilir. Ayrıca çikolatanın içerisinde bulunan kakao nedeni ile kilo alım  miktarı ortaya çıkabilir. Yine aynı şekilde; Şerbet, dondurma, bal, alkol tüketilmemelidir. Bazı gıdaları By-pass ameliyatı sonrası midenin tolore edebilme şansı çok düşüktür.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir