Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası İşe Ne Zaman Dönülür?

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası İşe Ne Zaman Dönülür?

Obezite ameliyatları sonrası işe dönüş süresi, operasyon esnasında kullanılan tekniğe bağlı olarak farklılık gösterir. Büyük karın kesisi veya ağrının olmaması gibi hususlar işe erken dönmede etkilidir. Karında kesiğin olmaması iyileşmeyi hızlandırmaktadır ve bireyin sosyal yaşantısını oldukça fazla negatif biçimde etkilemez. Yine ağrıların katlanabilir seviyede olması sebebiyle hasta haftalarca hanede yatmak mecburiyetinde kalmaz. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası işe ne zaman dönülür bu durum da oldukça fazla kişi tarafından sorulmaktadır.

Mide küçültme operasyonu sonrası çalışma yaşamı için ön planda olması gereken bazı hususlar vardır. İşe erken dönüşte en mühim kıstaslardan biri, bireyin çalışma şartlarıdır. Ofis ortamında masa başa olarak çalışılıyorsa hanedeki dinlenme süresi bir haftayla limitli olup kendini iyi hissederse ve hekim onayından geçerse işine kaldığı yerden devam edebilir.

Tam zıttı ise ve birey son derece ağır koşullar altında fiziksel işlerde uzun saatler harcıyorsa işe dönme süresi bir aya uzar. Sebebi de bedeninde kalıcı hasar bırakmamaktır. Eski güce yeniden kavuşmak ve beslenme sürecine tam manasıyla uyum sağlamak vakit alacaktır. Bu sebeple dirençli olunmalı ve kendisini tamamıyla iyileşmeye adapte etmelidir.

Gastrik Bypass Sonrası İşe Dönüş

Gastrik bypass ameliyatı çabuk kilo verişini sağlayan bir işlemdir. Bariatrik cerrahi  yöntemlerindendir. Tüp mide ameliyatı gibi midenin bir bölümü alınarak küçültülür. Gastrik bypass işleminde de laparoskopik tekniği kullanılır. Gastrik bypass ameliyatı sonrası işe ne zaman dönülür sorusunun cevabı ise aşağı yukarı bir hafta sürmektedir.

Yine burada da kişinin iş ortamı ve çalışma şartları oldukça önemlidir. Karar ona göre verilmektedir. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası işe ne zaman dönülür sorusunun cevabı ise bu şekilde verilebilir.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası İşe Dönüş

Mide balonu uygulaması her ne kadar cerrahi bir ameliyat gibi görünse de esasında endoskopik bir tedavidir. Hastanın midesine şişirilebilen silikon bir balon yerleştirilir. Bu işlemle mide hacmi kısıtlanır. Böylelikle hastanın midesine giren gıda miktarı azaltılır. Mide balonu uygulaması sonrasında hastanın birkaç gün yatması yeterlidir. İşe dönmek için hekimin izni alınmalıdır. Yine de bireyin bir hafta evinde dinlenmesi mühimdir.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir