Emzirirken Tüp Mide Ameliyatı Olabilir Miyim?

Emzirirken Tüp Mide Ameliyatı Olabilir Miyim?

Son dönemlerde dünyada yaygın olan obezite birçok hastalığa da davet çıkarıyor. Fazla kiloların neden olduğu hastalıklardan kurtulmak ve bu kiloları vererek daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak için ise obezite cerrahisi ön plana çıkıyor. Bu konu anne ve anne adayları emzirirken tüp mide ameliyatı olabilir miyim gibi sorulara yanıt arıyor. Bebeklerde özellikle ilk altı ay anne sütü alınması birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu gibi aynı zamanda bebeğin daha iyi bir şekilde gelişim göstermesini sağlıyor. Bu kritik 6 ay boyunca ise annenin bazı ilaç kullanmıyor olması gerekiyor.

Emzirirken Tüp Mide Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Emzirirken tüp mide ameliyatı olabilir miyim? Sorusuna yanıt arayan pek çok birey bulunuyor. Cerrahi bir işlem olması sebebi ile annelerin bir takım tereddütleri söz konusu olabiliyor. Pek çok sağlık profesyoneli emziren annelerin özellikle ilk altı aylık dönemde tüp mide ameliyatı önermiyor. Cerrahi bir işlem söz konusu olması sebebi ile hastaların yaşam kalitesine dikkat etmesi gerekiyor. Ağır kaldırmaması gerekli olduğu gibi enfeksiyon ve ağrı için de ilaç kullanımı gerekli oluyor. Emziren annelerin süt verdiği süre boyunca ilaç kullanımından kaçınması gerekli görülüyor.

Emziren Annelerde Neden Tüp Mide Ameliyatı Yapılmaz?

Emzirirken tüp mide ameliyatı olabilir miyim? Soruna pek çok hekim hayır cevabını veriyor. Fakat hayati bir risk söz konusu ise bazı hekimler burada müdahale edilebilmesini uygun görebiliyor. Çocuk gelişimi açısından önemli olan anne sütü ilk altı ay boyunca mutlaka alınması gereken besin olarak görülüyor. Anne emzirdiği dönemde herhangi bir ilaç aldığında ise bu süt ile bebeğe aktarılabiliyor ve bebeklerde bir takım sorunların oluşmasına zemin hazırlıyor. Eğer emziren anneler altı aylık dönemi sorunsuz bir şekilde atlatmışsa gerek görüldüğü takdirde ameliyat planlanması yapılabiliyor. Bunun yanı sıra hamile bireyler de tüp mide ameliyatı olabilir miyim gibi sorular yöneltiyor. Hamilelik süresi boyunca bu tarz cerrahi girişimler bebeğe zarar verebileceğinden dolayı tercih edilmiyor. Birey hamile olmasa dahi böyle bir planlama içerisindeyken tüp mide ameliyatına başvurmaması gerekiyor.

 

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Kilo Problemi Bitiyor mu?

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Kilo Problemi Bitiyor mu? Bariatrik cerrahi sonrasında kilo problemi bitiyor mu? Sorusu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir