Düzenli Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Düzenli Spor Yapma Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Düzenli olarak spor yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Düzenli spor yapmak kas kütlesinin artmasını ve kilo verme sürecinin hızlanmasını sağlar. Bu sayede kişi sağlıklı yaşamı daha kısa sürede benimser ve daha kısa sürede daha fit bir görünüme kavuşur.

Sağlıklı bir vücut için beslenme ne kadar önemliyse spor da o kadar önemlidir. Kişi sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışırken spor yapmayı ihmal etmemeli ve düzenli olarak spor yapmayı da alışkanlık haline getirmelidir.

Obezite Hastaları ve Spor

Obezite hastalarının zayıflamaya karar verdikleri dönemde en çok merak ettikleri konulardan biri de spordur. Kişiler zayıflama sürecini hızlandırması için spor yapıp yapamayacaklarını uzmanlara sormakta ve genellikle olumsuz cevap almaktadır.

Birkaç kilo fazlası olan ve obez sınıfına girmeyen bireyler kilo vermeye karar verdiklerinde diyet sürecini desteklemesi amacıyla spor yapabilirler. Hatta pek çok beslenme uzmanı fazla kilolu bireyin, zayıflama sürecinde kas kaybı yaşamaması ve zayıfladıktan sonra vücudunda sarkma olmaması için düzenli spor yapmasını önerir. Ancak obezite hastaları için durum tam olarak böyle değildir. Obezite hastalarının vücutlarındaki yağ oranı oldukça yüksektir ve fazla kilolar diğer tüm organlar gibi akciğere de baskı yapmaktadır. Bu nedenle obezite hastası kişinin egzersiz esnasında ciddi solunum sorunlarıyla karşı karşıya kalma ihtimali vardır. Bu sebepten ötürü obezite hastalarının belli bir kiloya gelene kadar spor yapmamaları önerilir.

Hasta belli bir kiloya geldikten sonra doktorunun da onaylaması halinde spor ve egzersiz yapmaya başlayabilir. Genellikle hastanın düzenli olarak spora başlamadan önce belli bir süre boyunca düzenli yürüyüş yapması tavsiye edilir. Bu sayede hasta hareket etmeye alışır ve sonrasında spora başlayabilir.

Obezite hastalarının zayıflama sürecinde fitness veya yüzme ile ilgilenmeleri tavsiye edilir. Bu 2 spor tüp mide ameliyatı olan obezite hastalarına da diyetle zayıflayan obezite hastalarına da önerilmektedir

Obezite hastalarının tüp mide ameliyatı olduktan sonra ortalama 3 ay boyunca hiçbir egzersiz yapmaması gerekir. Tüp mideli obezler operasyondan 3 ay sonra yürüyüşe ve belli bir süre sonra fitness veya yüzmeye başlayabilir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir