Duodenal Switch Sonrası Beslenme 

Duodenal Switch Sonrası Beslenme
Duodenal Switch Sonrası Beslenme

Duodenal Switch Sonrası Beslenme

Duodenal switch sonrası beslenme obezite ile mücadele kapsamında uygulanan cerrahi operasyonun desteklenmesi anlamını taşımaktadır. Aşırı kiloların verilme aşaması ve kilo verildikten sonraki aşamaların herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaması için operasyondan sonra eski beslenme alışkanlıkları tam olarak değiştirilmektedir. Bunun yerine diyet uzmanlarının hastanın durumunu gözeterek hazırlamış olduğu yeni beslenme programı eksiksiz bir şekilde uygulanmaktadır.

Duodenal Switch Operasyonu Sonrası Süreç

Duodenal switch sonrası beslenme ile ilgili olarak hastalar operasyon sonrasında diyet dönemine başlamakta ve ömürleri boyunca devam ettirecekleri bir diyet programı altında beslenmelerine devam etmektedir. Kaçak ve kanama riskine karşı müşahede altında tutulan hastalarda ilk olarak sıvı gıda ile beslenme dönemi geçmektedir. Ardından kademeli olarak önce püre haline getirilmiş yumuşak gıdalar ve son olarak normal gıdalar ile diyet dönemi başlamaktadır.

Duodenal switch sonrası beslenme konusunda hastaların dikkatli davranmaları ve kontrollerini aksatmadan yerine getirmesi gerekmektedir. Hastalar belli aralıklar ile test ve tahliller yaptırdıktan sonra uzmanların incelemesi ile beslenme programında bazı değişiklik yapabiliriler. Uzmanlar sürekli olarak hastaları takip altında tutarak oluşabilecek rahatsızlıklara karşı başlangıçta önlem almaktadır.

Duodenal Switch Operasyonu İle Sağlık

Duodenal switch sonrası beslenme gerek obezite gerek ise tip 2 diyabet hastalığının etkilerini kesin olarak tedavi ettiğinden dolayı, operasyonun etkisinin bitmesinden sonra beslenme büyük önem taşımaktadır. Hastalar operasyon sonrasında yeni beslenme alışkanlıkları ile kontrollü şekilde kilo vermektedir. Bu aşamada hızlı kilo kayıplarının neden olduğu rahatsızlıkların ortaya çıkması engellenmekte, ayrıca etki süresi sonunda eski kiloların yeniden alınmasının önüne geçilmektedir.

Duodenal switch sonrası beslenme ile desteklenen cerrahi operasyon ile birlikte saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi fiziksel görünüme etkileyen sorunlar ortadan kalkarken aynı zamanda kilo kaybına bağlı olarak derilerden sarkmalar ve kırışmalar engellenmektedir. Ayrıca beslenme ile düzenli olarak vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerleri karşılanacağından dolayı kas ve kemik yapısı korunmaktadır. Aynı zamanda kasların dolgunlaşması sağlanarak daha güçlü bir yapı ortaya çıkmaktadır. Cerrahi operasyon sonrasındaki beslenme süreci sağlıklı yaşamın kapılarını her hasta için sonuna kadar açmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir