Direnç Kilosu Nedir ve Direnç Kilo Nasıl Kırılır?

Direnç Kilosu Nedir ve Direnç Kilo Nasıl Kırılır?

Zayıflama sürecinin ilk dönemlerinde kişi hızlı kilo verse de bir süre sonra kilo kaybı yavaşlar ve kilo verme süreci zorlaşmaya başlar. Kişiyi zayıflama sürecinde en çok zorlayan ve çoğu zaman büyük motivasyon kaybı yaşamasına neden olan şey direnç kilodur. Direnç kilo, belli bir kilo kaybından sonra vücudun kilo vermemek için kendini güvende hissettiği kiloda kalmasıdır. Bu duraksama sonucunda vücudun sabit kaldığı kiloya direnç kilosu denir.

Direnç kilosu çoğu zaman kişinin motivasyon kaybı yaşamasına ve diyeti bırakmayı düşünmesine neden olsa da beslenmeye gereken önemin verilmesiyle direnç kilo kırılabilir. Direnç kilonun kırılması için birkaç gün düşük kalorili ürünlerle beslenilmeli ve hatta kısa süreli bir detoksa başlanmalıdır. Düşük kalorili diyetler ve detoks, direnç kilonun kırılmasını sağlayacak ve kilo verme sürecinin devam etmesine yardımcı olacaktır.

Fazla Kilolu Olmanın Sağlık Açısından Zararı Nedir?

Fazla kilolar kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve beraberinde pek çok sağlık sorununu getirmektedir.

Obezite tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar obezitenin, insan ömrünü 10 ila 15 yıl arasında azalttığını ve diyabet, kolesterol, hiperlidemi ve hipertansiyon gibi pek çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini göstermektedir. Bu nedenle obezite hastası bireylerin ve bu bireylerin ailelerinin tedavi için en kısa süre içinde harekete geçmesi gerekmektedir.

Obezite hastalarının tedavi edilmesi için başvurulan ilk yöntem diyettir. Kişinin sağlık sorunları, yaşı ve vücut kitle indeksi dikkate alınarak kişiye özgü bir diyet listesi hazırlanır. Hasta bu listeye uyması için uzman bir psikolog ve diyetisyen tarafından takip edilir. Hastanın ortalama 6 ay boyunca diyet yapması istenir. Bu süre zarfında hasta diyete uyabilir ve zayıflayabilirse cerrahi müdahaleye gerek kalmadan zayıflayabilir. Ancak 6 ayın sonunda tüm çabalara rağmen hasta zayıflayamadıysa hastanın sağlık durumuna uygun bir mide küçültme operasyonuna alınması gerekir. Hangi mide küçültme işlemi yapılırsa yapılsın operasyon sonrasında hastanın beslenmesine dikkat etmesi işlemden başarılı sonuç alınması için oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir