Dikkat!Kilo verememe nedeniniz şeker bağımlılığı olabilir!

Kilo verememe nedeniniz şeker bağımlılığı olabilir!
Kilo verememe nedeniniz şeker bağımlılığı olabilir!

Eğer farkında değilseniz aslında şekere bağımlı olduğunuzu gösteren bu işaretlere dikkat edin!

Neden endişelenmeliyiz? Çünkü  şeker bağımlılığı toplum genelinde giderek  yaygınlaşan  son derece tehlikeli bir durum halini aldı. Şeker bağımlılığı klasik uyuşturucu bağımlılığı ile bir çok aynı özelliği paylaşarak iki bağımlı türüde aynı beyin kimyası etkilerini gösterir. Şeker tüketimi üzerindeki kontrol kaybınız  hayatınızı büyük ölçüde olumsuz etkiler.

En basit örnekle aşık olduğunuzda olduğu gibi, şeker  ya da şekerli ürünler  tüketmek beyninizde dopamin (mutluluk hissi veren hormon) ve endorfin (mutluluk hissi veren hormon)  artışını tetikler .

Hiç balık ya da sebze yediğini , süt içtiğini gizleyen ve bunu gizli gizli yapan birini gördünüz mü? Muhtemelen hayır! Fakat söz konusu şeker  olduğunda, bunu yapmaya meyilliyiz. Çünkü  şeker  beyin kimyamızı değiştirme gücüne sahip özellikler barındırır. Aşırı kilolu ya da obez olmak tabi ki  ciddi bir sağlık sorunu, ancak şeker bağımlısıyken kilo vermek size istediğiniz sonucu vermeyebilir. Çünkü şeker bağımlılığı kilo verememenize neden olur.

İnsanların bir çoğu şeker bağımlılığını kötü bir alışkanlık, psikolojik bir bozukluk, sosyal veya duysal bir bozukluk, ilişki sorunları ile başa çıkmanın bir yolu olarak görür. Ancak şeker bağımlılığı ileleyicidir ve gittikçe kötüleşir. Çünkü ilerleyen zamanlarda daha fazla şekerli yiyecekler tüketilir. İlk başta sadece bir parça çikolata yedikten sonra tatmin olabilirsiniz, ancak bir sonrakinde iki parça çikolata yemek istersiniz. İyi  hissetmek için  hep daha fazla şekere ihtiyaç duyarsınız.

Bağımlılığın ilk aşamasında ruh hali değişimleri, ikincı aşamasında tüm bunlara baş ağrıları eşlik eder ve son aşamada tüm hayatınız yemek yemek ve diyet yapmayı denemek arasında geçer. Ve sonunda yeme kontrolünüzü kaybedersiniz. Migren, diyabet , obezite gibi bir çok sağlık sorunu ortaya çıkacaktır. Çoğu zaman insanlar bu durumdan o kadar çok  korkuyor ki, herhangi bir yoksunluk belirtisi yaşamamak için şekerli yiyecekler yemeye devam ediyor.

Beyninizde ilaç benzeri bir etkiye sahip şeyleri yemeye devam ederseniz, daha fazla yemenizi tetikleyecek ve  daha fazla yeme isteği dayanılmaz olacaktır.Tıpkı alkol veya diğer uyuşturucu bağımlılıklarında olduğu gibi, bağımlılıktan kurtulmak için bağımlı olduğunuz şeyi hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir.

Hangi tür yiyeceklerin yaşamınızda problemler yarattığını belirlemelisiniz. Bazı insanlar için bu ekmek ve makarna olabilir. Diğerleri için çikolata ve dondurma olabilir. İsteklerinize teslim olmayacağınıza karar vermelisiniz. Sağlıklı bir beslenme planı isteklerinize engel olmak için harika bir yoldur. Ayrıca beslenme planınıza mide botoksu işleminide etkileyerek şeker ve şekerli gıdalar üzerinde iştahınızda kontrol sağlayabilirsiniz.

Op. Dr. Selim Birol

 

İlginizi Çekebilir !

Çağımızın En Önemli Sorunu; OBEZİTE

Çağımızın En Önemli Sorunu; OBEZİTE

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir