Çocuklarda Obezite

Çocuklarda Obezite

Obezite günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur ve günümüzde çok sayıda çocuk, obezite ile mücadele etmektedir. Yapılan araştırmalar çocuklarda obezite hastalığının her geçen yıl daha da arttığını göstermektedir.

Çocuklarda obezite pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir ancak tedaviye erken başlanması hayati önem taşımaktadır. Anne ve babaların burada oldukça dikkatli davranması gerekir. Çocuğun yaşıtlarından daha fazla yemek yediği ve daha kilolu olduğu fark edildiği andan itibaren bir uzmana danışılması ve fazla kiloluluk obeziteye dönüşmeden önlem alınması gerekir. Çocuklarda obezitenin erken teşhis edilmesi hayati önem taşır ve çocuğun obeziteden kurtulmasında büyük rol oynar.

Çocuklarda obezite hormonal sorunlara yol açabilir. Obezite hastası çocuklarda insülin salgısı artabilir ve bu durum, diyabet hastalığının ortaya çıkmasıyla sonuçlanabilir. Çocuğun ailesinde şeker hastası biri varsa çocuğun diyabet hastası olma olasılığı daha da artar. Ayrıca insülin artışına bağlı olarak koltuk altı, boyun gibi derinin kıvrımlı bölgelerinde kahverengi lekeler ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunları zayıflama ile çözülebilir.

Obez çocukların üreme fonksiyonları da sağlıksız şekilde çalışabilir. Obezite hastası kız çocukları ergenliğe erken girebilir ve bunun yanı sıra çocukta, kıllanma ve adet düzensizlikleri görülebilir.

Bu hormonal dengesizliklerin yanı sıra obezite hastası çocuklarda hipertansiyon, hiperlidemi, solunum bozuklukları, şeker hastalığı ve ortopedik bozukluklar gibi ciddi sağlık sorunları görülebilir. Ayrıca çocuk, fiziki görüntüsü nedeniyle akranlarının baskısına uğrayabilir ve bu durum çocukta birtakım psikolojik sorunlara neden olabilir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan obezite organları ve sistemleri oldukça olumsuz etkiler. Obez çocukların %10 ila %30’u hipertansiyon hastasıdır. Ayrıca çocukların fazla kilolu olması nedeniyle kan değerlerinde kötü kolesterol (LDL- Kolesterol) yükselir, iyi kolesterol ise (HDL Kolesterol) düşer.

Çocukların obezite hastası olması çocukta fazla yağ nedeniyle iç yağlanma yaşanmasına neden olur ve bu durum organlara zarar verir. Obezite hastası çocuklarda safra kesesi hastalıkları, karaciğer yağlanması ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca fazla kilolar solunum sistemini de baskılayacağından dolayı hasta solunum sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir