Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Önemi

Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Önemi

Dengeli ve düzenli beslenmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Beslenmesine dikkat eden ve sağlıklı besinler tüketmeye özen gösteren kişinin bağışıklığı güçlenir. Bu da sağlıklı beslenen kişilerin daha sağlıklı olmalarını ve hastalıklara yakalanma ihtimallerinin daha düşük olmasını sağlar.

Doğru beslenme pek dikkate alınmasa da oldukça önemlidir. Kişinin bağışıklığını yani hastalılara karşı savunma mekanizmasını güçlendiren en önemli şey beslenmedir. Doğru ve dengeli beslenen kişinin bağışıklığı güçlenir ve vücudu hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelir.

Bu nedenle doğru ve dengeli beslenmek sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır. Peki doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Doğru beslenme vücudun günlük faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu enerji ve besinin, gıdalar yardımıyla vücuda alınmasıdır. Doğu beslenen kişi günlük ihtiyaç duyduğu kadar enerji alır. Bu da kişinin kilo almasına ve kilo vermesine engel olarak sürekli ideal kilosunda kalmasını sağlar.

Sağlıklı beslenmek protein açısından zengin ve kalorisi düşük gıdalar tüketmek demektir. Sağlıklı beslenmeye önem veren kişi, besin değeri düşük kalorisi yüksek gıdalar tüketmekten kaçınır. Bu nedenle kişi ekmek, makarna, kızartma, hamur işi ve tatlı gibi zararlı besinlerden uzak durmaya özen gösterir ve bu besinlerin yerine et, tavuk, balık ve yumurta gibi sağlıklı yüksek miktarda protein içeren besinler tüketir.

Mide Küçültme Ameliyatlarından Sonra Beslenme

Mide küçültme ameliyatlarından sonra beslenme oldukça önemlidir. Hastanın operasyon sonrasında kaç kilo vereceği ve sağlığına kavuşup kavuşamayacağı işlem sonrasındaki beslenme düzenine bağlıdır. Mide küçültme ameliyatlarının hiçbiri mucize değildir ve kişi zararlı beslenme alışkanlıklarına devam ederek mide küçültme operasyonundan sonra zayıflamayı beklememelidir.

Mide küçültme operasyonlarından sonraki ilk dönemde hastanın sıvı gıda tüketmesi önerilir. Tüp mide ameliyatından sonra 2 hafta boyunca hasta sıvı gıda tüketirken mide balonu operasyonundan sonra 2-3 gün boyunca hastanın sıvı gıda tüketmesi gerekir. Hasta hangi işlemi yaptırmış olursa olsun operasyon sonrasında yüksek protein içeren gıdalarla beslenmelidir. Kişi ameliyat sonrasında kas kaybı yaşamamak için yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketmeye başlamalıdır. Ancak bu içecekleri tüketmeden önce muhakkak doktoruna danışmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir