Beslenme Düzeni Nasıl Oluşturulmalı?

Beslenme Düzeni Nasıl Oluşturulmalı?

Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de “beslenme düzeni nasıl oluşturulmalı?” sorusudur. Kişi sağlıklı beslenmek istiyorsa beslenme alışkanlıkların bir beslenme uzmanı yardımıyla gözden geçirmeli ve düzenlemelidir.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin beslenme düzeni oluştururken dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek isteyen birinin ilk yapması gereken yüksek karbonhidrat ve yağ içeren gıdalardan uzak durmaktır. Kişi makarna, ekmek ve kızartma gibi besin değeri düşük kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmayı bilmeli ve öğünlerinde bol miktarda protein içeren gıdalara yer vermelidir.

Beslenme düzeni oluşturan kişi öğünlerini, ana öğün ve ara öğün düzeninde planlamalıdır. Kişi gün içinde 3 ana öğün ve 2 ara öğün tüketmelidir. Ara öğünler uzun süre midenin boş kalmasına engel olacağından dolayı açlık krizlerinin ve kan şekeri dengesizliklerinin önüne geçer. Ara öğünler bu sayede diyet sürecini kolaylaştırır ve sağlıklı beslenmenin benimsenmesine yardımcı olur.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişinin ihmal etmemesi gereken bir diğer konu ise su tüketimidir. Pek çok insan gün içinde yeteri kadar su tüketemez ve bu nedenle çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşır. Su tüketimi başta böbrekler olmak üzere tüm iç organların sağlığı için oldukça önemlidir. Vücuttaki su seviyesinin gereken miktarda olması için her gün 2,5 litre su tüketilmeli ve kabak ve salatalık gibi su oranı yüksek gıdalara beslenme düzeninde yer verilmelidir.

Sağlıklı beslenmeyi benimsemek için kişinin ne yediğine dikkat ettiği kadar yemek yediği koşullara da dikkat etmesi gerekir. Kişi TV ve bilgisayar gibi dikkat dağıtan elektronik cihazların bulunduğu ortamda yemek yememeli ve yemek yerken başka şeylerle meşgul olmamalıdır. Yemek yenildiği esnada dikkatin farklı noktalarda olması, ne kadar yemek yenildiğinin takip edilmesine engel olmakta ve dolayısıyla porsiyon kontrolünü zorlaştırmaktadır.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişi, ana öğünlerin tamamı için sofra kurmalı ve sofra kurmadan asla yemeğe oturmamalıdır. Ayak üstü sofra kurmadan yemek yemek porsiyon takibini zorlaştırmakta ve kişinin istemsizce kontrolsüz şekilde yemek yemesine neden olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir