Bariatrik Cerrahi Uygulanabilmesi İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Bariatrik Cerrahi Uygulanabilmesi İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Günümüzde hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi birçok nedenden dolayı tüm dünyada hızla yayılan obezite tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Kalp hastalıklarından, yüksek tansiyona, diyabetten karaciğer rahatsızlıklarına, psikolojik hastalıklardan cinsel sorunlara, hatta ani ölümlere kadar gidebilen ağır sonuçlar meydana getiren obezite artık sadece fazla kilo sorunu olmaktan çıkıyor.

Tıp ilerledikçe uzmanlar tarafından önerilen bariatik cerrahi, obeziteyi ortadan kaldırıyor. Bariatrik cerrahi uygulanabilmesi için hangi şartlar gereklidir? Nasıl uygulanır, kesin çözüm mü gibi birçok soru obezite hastalarının kafasını karıştırıyor. Ancak oldukça güvenli olan bu yöntem ile obezite hastaları, ciddi sağlık problemleri yaşamadan önce mutlaka müdahale edilmesi öneriliyor.

Bariatrik Cerrahi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Bariatrik cerrahi uygulanabilmesi için hangi şartlar gereklidir? Sorusuna en doğru cevap, obezite ile birlikte yaşanan sağlık sorunları oluştuğunda da bariatrik cerrahinin yapılması uygundur. Bariatrik cerrahide sindirim sistemi organlarının yani ince bağırsak, mide gibi organların yapısında bazı değişiklikler yapılarak az miktarda besin alınması ve tokluk hissinin artması oluşur. Bariatrik cerrahi operasyon, 18 yaş üstü 65 yaş altı kişilerde cerrahi müdahaleye engel olmayan ciddi bir sağlık sorunu yaşamayan kişilerde güvenle uygulanabilir.

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi işlem için obezite ile beraber yaşanan bazı sağlık sorunları reflü, astım, diyabet, tansiyon, ülser ve karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklar risk alanındadır. Bariatrik cerrahi uygulanabilmesi için hangi şartlar gereklidir? Diye bakıldığında bu tür rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik sorunlarda etken olabilir.

Bariatrik cerrahi çeşitleri arasında en yaygın olanı mide balonu uygulamasıdır. Mide balonu operasyonunda midenin içerisine içi sıvı dolu bir balon yerleştirilerek midenin hacmi küçültülür. Bariatrik cerrahi operasyonunda diğer bir yöntem ise tüp mide operasyonudur. Gastrik bypass, biliopankreatik diversiyon operasyonu gibi sindirim organlarına yapılan müdahaleler ve yapısındaki değişimler gibi operasyonlarda bariatrik cerrahi operasyon çeşitleri arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir