Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır?

Bariatrik Cerrahi Sürecinde Psikolojik Durum Nasıldır?

Bariatrik cerrahi süreci öğün sayısını artırmaya yardımcı olur. Dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulamayı kolaylaştırır. Tedavi sürecindeki hasta destek aldığı kişiden yeme bozukluğu davranış öyküsü almalıdır. Bunun içerisinde psikiyatrik hastalığın olup olmadığı, alkol ve sigara madde bağımlılığının bulunup bulunmadığı, görme bozukluğu problemlerinin, fiziksel aktivite yapmayı engelleyen durumların var olup olmadığı destek alınan kişi tarafından bilinmelidir.

Bunun yanı sıra yaşamının büyük bir bölümünün şişman olarak geçirmiş olan bireyin yeni bedenine imajına alışması uzun bir süre gerektirebilir. Kişinin bu uzun süre içerisinde kendisine zaman tanımalı ve şişmanlıktan dolayı korktuğu şeyleri atlatmalıdır. Yeni küçük bedenli kıyafetlerin alınmaya başlanması değişim için daha rahat olacaktır. Bunları yaparken gerçekçi beklentiler içerisinde olmak önem teşkil etmektedir. İlk 6-8 hafta arası bireyin kilo kaybının en yüksek olduğu dönemdir.

İdeal bir kiloya sahip olabilmek her sağlıklı bireyin yaşam kalitesini yükseltmektedir. Hastanın bariatrik operasyonu süreci içerisinde bilişsel ve fiziksel anlamda daha sağlıklı hissedebileceği şeyler yapılmalıdır. Verilen kiloları korumaya çalışmak önemlidir. İlk 18 ayın çok önemli olduğunu sonraki süreçte beslenme kurallarına uymayanların verilen kiloları geri alabilme ihtimali bulunmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi operasyonlarda ince bağırsaklar ve mideye müdahale edilerek emilim ve besinin kapasitesi azaltmaktadır. Bunun ötesinde tokluk hissi oluşturacak ya da açlık hormon salınımını azaltabilecek değişiklerde bulunulabilmektedir. Bariatrik cerrahi etkin bir tedavi yönteminde bulunmaktadır. Kalıcı ve etkin bir tedavi seçeneğidir.

Bariatrik cerrahi müdahalelerin ardından pek çok risk faktörü indirgenebildiği bilinmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme yaşamlarının merkezinde bulundurarak istikrarlı iyileşmeler kaydedilebilir. İyileşmelerin kaydedilmesiyle besin emilimi ve fazla kalori alımı önemli ölçüde düşer. Bariatrik ameliyatlar, yeme kapasitenizi sınırlandırarak sindirim sisteminde değişiklikler yaratmaktadır.

Bariatrik Operasyon Tedavisini Kimler Tercih Eder?

Bariatrik cerrahi operasyon fazla kilosu bulunan bireyler, 18 yaş üstü ve 65 yaş altı cerrahi uygulamaya engel bir sağlık sorunu olmayan bireylere uygulanabilir. Aynı zamanda 3.derece obezite sınıfına giren bireyler, 2. derece obezite sınıfına giren bireyler, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, koroner arter hastalık, kardiyopulmoner sorunlar, kardiyomiyopati geçmişi varsa ve belli diyet programları uygulamış olmak gereklidir. Psikolojik değerlendirmeden geçmek gereklidir.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir