Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeniden Kilo Alır Mıyım?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeniden Kilo Alır Mıyım?
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeniden Kilo Alır Mıyım?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeniden Kilo Alır Mıyım?

Bariatrik cerrahi sonrası yeniden kilo alır mıyım? Eğer Bariatrik cerrahi sonrası kilo alımı gözlemlenirse bu durum kesinlikle hastanın yeme alışkanlıkları ve beslenme düzeniyle ilgilidir. Eğer hasta Bariatrik cerrahı sonrasında yeniden kilo alırsa;

  • Depresyon
  • Gece yemek yeme
  • Duygusal yeme
  • Yeme endişesi
  • Beslenme tercihleri
  • Hareketsiz yaşam
  • Yetersiz su tüketimi gibi birçok neden sıralayabiliriz.

Bariatrik cerrahi sonrası yeniden kilo alır mıyım? Obezite tedavisi sonrasında karşılaşılabilen önemli sorunlardan bir tanesidir ve birçok hasta bu nedenden dolayı endişe yaşamaktadır. Her ne kadar bariatrik cerrahi kısa süre de kilo vermeyi vadetse de hastanın azim ve kararlılığı da çok önemlidir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Neden Kilo Alınır?

Bariatrik cerrahi sonrası yeniden kilo alır mıyım? Bu durumun sıklığı yapılan araştırmalar da %30 %35 oranda görülmektedir. Yeniden kilo alan hastaların ağız keyfi ve yemek yeme kaygıları gibi birçok nedenden dolayı yeniden kilo aldıkları görülmektedir. Özellikle midede acıkma hormonu salgılan kısım alındığı ve mide küçüldüğü için kişinin sürekli acıkması ya da doymaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bariatrik cerrahi sonrasında yeniden kilo alır mıyım? Ameliyat sonrasında hastalar yaşamlarına küçük ve yemek alabilme kapasitesi küçük bir mide ile devam ederler. Bu sayede az yemek yiyerek doyulur. Eğer hasta da kilo kaybı az ise ya da durmuşsa bu durum kilo alımının habercisi olabilir. Fas food tarzı beslenme, yağlı yiyecekler tüketme, hayvansal yağlar kullanma, çok yeme, hareketsiz yaşam ve protein ağırlıklı beslenmemek gibi birçok neden kilo kaybının önüne geçerek kilo alınmasına neden olur.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik cerrahi sonrasında yeniden kilo alır mıyım? Evet, hastanın kendi alışkanlıklarından dolayı kilo alımı olabilir. Bu durumda hasta hemen protein ağırlıklı ve hareketli bir yaşam tarzına geçmelidir. Hatta obezite cerrahi sorasında hasta protein alımını çok iyi yapmalıdır. Bunu besinlerden alma yerine en etkili şekilde yüksek proteinli ürünler kullanarak da gerçekleştirebilir. Yüksek proteinli ürünler, hareketli bir yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile kilonuzu ömür boyu koruyabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir