Bariatrik Cerrahi Sonrası Spor

Bariatrik Cerrahi Sonrası Spor
Bariatrik Cerrahi Sonrası Spor

Bariatrik Cerrahi Sonrası Spor

Bariatrik cerrahi sonrası spor hastaların sağlıklı şekilde yaşamasını sağlamak ve ayrıca uygulanan cerrahi operasyonun kesin başarıya ulaşması için gereklidir. Cerrahi operasyonun yarattığı etki göz önüne alındığında hastaların spor ver egzersiz faaliyetlerine başlaması doktorların kontrolü dahlinde olmaktadır. Uzmanlar yapacakları tetkiklerin incelenip değerlendirilmesinden sonra hastaya egzersiz ya da spor faaliyetine başlaması yönünde önerilerini sunmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyon Sonrasında Ne Zaman Spora Başlanır?

 Bariatrik cerrahi sonrası spor doktorların kontrolü altında hafiften ağıra doğru bir hiyerarşi içerisinde ilerlemektedir. Uzmanların genel olarak kontrolleri sonucunda hastalar ilk 4 hafta herhangi bir egzersiz faaliyetinde bulunmamaktadır. Ancak 4. Hafta bitmesi ile birlikte öncelikli olarak nefes ve esneme egzersizlerine başlanmaktadır. Bu haftadan sonra yüzme faaliyeti gibi bir egzersiz, hastaları yormadan kilo verme sürecini destelemektedir.

 Bariatrik cerrahi sonrası spor ile ilgili olarak hastalar 6. Haftanın geçmesi ile birlikte uyguladıkları egzersiz faaliyetlerini biraz daha ağırlaştırarak devam etmektedir. Aerobik hareketlerin yanı sıra çok ağır olmamak kaydı ile ağırlık çalışmalarına başlamaktadır. 8 ve 12 haftalarının arasında hastalar karın bölgesinde yoğunlaşan egzersizler yapabilmektedir. 12. Haftanın ardından artık hastalar, kasların çalışmasını tam olarak sağlayan, ağır şekilde yapılan spor faaliyetlerini sorunsuz şekilde yerine getirmeye başlamaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyon İle Kilo Verme Süreci

 Bariatrik cerrahi sonrası spor Obeziteye karşı yapılan operasyonun kilo verme sürecine direkt olarak etki etmektedir. Sadece operasyon ve diyet ile hastaların kilo verme oranları biraz düşük kalırken, hastaların spor ile uğraşmaları kilo vermeyi hem hızlandırmakta hem de artırmaktadır. Ayrıca kilo verme süreci içerisinde spor yapma, vücudun yağ tabakasının erimesinde dolayı sarkmasını ve kırışmasını önlemektedir. Ayrıca kemik ve kas yapısının korumakta, bozulmasını engellemektedir.

 Bariatrik cerrahi sonrası spor uzmanlar tarafından her zaman ilk olarak önerilmektedir. Hastaların kilo verme sürecini kontrolü ve sağlıklı bir hale getirmesi için egzersiz faaliyetini düzenli şekilde yapması gerekmektedir. Böylece operasyonun etkisi bitse bile ulaşılan son kilonun muhafazası sağlanmakta olup, verilen eski kiloların hızlı ve kontrolsüz şekilde vücuda yeniden alınmasının önüne geçilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir