Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyetin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyetin Önemi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyetin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyetin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası diyetin önemi kilo verme sürecinin desteklenmesi, hızlı ve kontrollü kilo verme ile açıklanmaktadır. Bariatrik cerrahi operasyon sonrasında midenin büyük bölümü kesilerek çıkarıldığından dolayı, küçülen mideni fazla yorulmaması gerekmektedir. Bu nedenle operasyon sonrasında hastaların gerek gerekli vitamin ihtiyacının karşılaması gerek ise eski kiloların yeniden alınmasını engellemesi için operasyon sonrasında diyeti aksatmadan uygulaması gerekmektedir.

Bariatrik Cerrahi Operasyon Sonrasında Diyet Dönemi

Bariatrik cerrahi sonrası diyetin önemi operasyonun hemen ardında kendini göstermektedir. Hastanın operasyon sonrası müşahede altına alınması ile başlayan diyet programı şu şekilde ilerlemektedir;

  • Sıvı diyet dönemi: Hastalar operasyondan sonra ilk 2 hafta kadar sadece sıvı gıdaları alarak diyet uygulamaktadır. Operasyon sonrası kaçak ve kanama risklerini ortadan kaldırmak için uygulanması gereken diyettir.
  • Püre diyet dönemi: Sıvı diyet döneminde herhangi bir sorun ile karşılaşmayan hastaların mideni vücuda uyum süreci içerisinde zorlanmaması için uygulanan diyettir. Sıvı diyetin bitimi ile başlayarak 4. Haftaya kadar devam eder ve hastalar püre haline getirilmiş yumuşak gıdalar ile beslenmektedir.
  • Katı diyet dönemi: Bariatrik cerrahi sonrası diyetin önemi içerisinde en önemli olan ve ömür boyu uygulanan diyet dönemidir. Operasyondan 4 hafta sonra başlar ve uzman doktorların kontrolü altında sürekli olarak devam etmektedir.

Diyet İle Elde Edilenler

Bariatrik cerrahi sonrası diyetin önemi operasyonun hastaya verdiği katkı ile ölçülebilir. Bu kapsamda hastalar operasyonu diyet ile desteklediği sürece kilolarından hızlı şekilde kurtulmaktadır. Obezite ile birlikte ortaya çıkıp ilerleyen hastalıklara kesin olarak çözüm bulmakta ve sağlıklarına kavuşmaktadır. Küçülen mide hacminin daha az gıda alımından kaynaklanan vitamin ve mineral eksikliği uygulana diyet ile düzene girmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası diyetin önemi sağlık açısından kendini gösterdiği gibi fiziki olarak da belli olmaktadır. Uygulanan diyet sayesinde kilo verme sürecinde saçların güçsüz kalıp dökülmesi önlenmekte, genişleyen derinin yağ yakımı ardından sarkma oluşumunun önüne geçilmekte, tırnakların güçsüz kalarak kırılması engellenmektedir. Böylece hastalar hem kilo vermekte hem de istedikleri fiziki görünüme kavuşarak beklentilerini tam olarak karşılamaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir