Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet
Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet

Bariatrik cerrahi sonrası diyet obezite hastalığı başta olmak üzere birlikte ilerleyen hastalıklara karşı yapılmış olan cerrahi operasyonunu başarılı bir şekilde ilerlemesi için, doğru şekilde yapılacak diyet programıdır. Cerrahi operasyon sonrasında yapılacak olan diyette vücudun ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması için alanında uzman bir diyetisyenin kontrolü altında hazırlanıp uygulanmalıdır.

Bariatrik Cerrahi Operasyondan Ne Kadar Sonra Diyet Başlamaktadır?

Bariatrik cerrahi sonrası diyet uygulaması operasyonun bitiminden sonra hastanın kendine gelmesi ile başlamaktadır. Vücuttan anestezinin atılması ile birlikte hastalar ilk beslenmelerini diyet programı çerçevesinde yapmaktadır. İlk olarak sıvı gıdalar ile başlayan operasyon sonrasındaki diyet süreci, ardından püre gıdalar ile beslenme ile devam ederek, katı besinler ile hazırlanacak diyet programı ile sürekli olmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası diyet uygulamasının başlamasından sonra hasta tam olarak eski beslenme alışkanlıklarını terk etmektedir. Sürekli olarak diyet uzmanı kontrollünde olarak yeni bir beslenme alışkanlığı benimsemektedir. Bu bağlamda hastalar belli aralıklarda tetkikler ile kontrol edilerek uygun görülmesi halinde uygulamış olduğu diyet programında bazı değişmeler uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyonun Ardında Neden Diyet Gereklidir?

Bariatrik cerrahi sonrası diyet hem operasyonun başarılı şekilde ilerleyerek istenen sonuca etkili şekilde varmak, hem de kilo verme süreci içerisinde ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıkların önüne geçmek için kesinlikler gerekmektedir. Operasyon sonrasında eski beslenme alışkanlıklarının deva etmesi durumunda uygulanan cerrahi operasyonunu yan etkisi ortaya çıkarak hasta tıbbi olarak tehlikeli bir duruma düşmektedir. Uygulanan operasyonun yöntemine göre tedavisi zor ve uzun zaman alan süreçlerin doğmasına neden olmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası diyet ayrıca obezite hastalığı ile birlikte seyreden yandaş hastalıkların tedavisine kesin çözüm sunmaktadır. Uygulanan diyetin süreklilik arz etmesinden dolayı kilo verme sürecinde vücutta sarkma ve kırışıklık olması engellenmekte, aynı zamanda kemiklerin ve kasların dolgu şeklinde kuvvetlenmesi sağlanarak fiziki olarak daha güzel bir görünüm elde edilmektedir. Bariatrik cerrahi operasyonunu başarılı şekilde geçmesi gibi uygulanmakta olan diyet programının da aksatılmaması sağlık bir yaşamın kapısını açmakta uyulması gereken en önemli kuraldır

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir