Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme
Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme, obezite ile savaşmanın devamı niteliğinde olmaktadır. Aşırı kilolardan kurtulmak, sağlıklı bir yaşam sürmek ve vücudu ile barışık olmak için uygulanan bariatrik operasyonun başarı ile sonuçlanmasını sağlamak için, sonrasında beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Tamamı ile doktor kontrolü çerçevesinde diyet uygulaması ile verilen kiloların yeninde alınması engellenmekte, vücutta yeni rahatsızlıkların ortaya çıkmasının önüne geçilmektedir.

Cerrahi Operasyon Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme, dikkatli olunması gereken bir süreci kapsamaktadır. Bu süreci desteklemek ve başarılı sonuçlar elde etmek için beslenme;

  • Sıvı diyeti: Sıvı diyeti operasyon sonrasında berrak ve tam sıvı diyeti diye ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak berrak sıvı diyeti uygulanır. Bu diyette içerisinde herhangi bir şeker veya tatlandırıcı bulunmayan sıvılar tüketilmektedir.

Tam sıvı diyetinde ise hızlı doku iyileşmesine yardımcı olacak, protein miktarları fazla olan süt, kefir ve yoğurt gibi sıvılar tüketilmektedir.

  • Püre diyeti: Sıvı diyetinin sona ermesinden sonra zengin protein kaynaklı bir besin pişirildikten sonra yoğurt ile karıştırılarak püre haline getirilip tüketilmektedir. Bariatrik cerrahi sonrası beslenme konusunda ayrıca kabızlık sorununun önüne geçilmesi adına tüketilecek olan yüksek proteinli gıdalarda lif oranının yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
  • Katı ama yumuşak besin diyeti: Bu aşamada tüketilecek olan gıdaların genel olarak yumuşak ve az çiğnemeyi gerektirecek besinler olmasına dikkat edilir. Bu diyet döneminde yüksek protein ve lif alınmaya devam edilerek oluşacak sorunların önüne geçilmektedir.

Diyetlere uygun hareket etme sonrasında uzmanlar tarafından yapılan bariatrik cerrahi sonrası beslenme istenen başarı düzeyine ulaşacaktır.

Beslenme Programı Neye Göre Belirlenir?

Rastgele uygulanacak olan bir beslenme programının, yapılan cerrahi operasyonu başarısızlık ile sonuçlandırması kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle bariatrik cerrahi sonrasında beslenme ile ilgili diyet programını ve ne kadar süre uygulanacağı konusunda kesin kararı uzman doktor vermektedir. Beslenme doktorun kontrolünde olması ile daha kısa sürede cerrahi operasyonun etkisini göstermesini sağlamaktadır. Beslenmenin sonucunda istenen sağlıklı koşullar yeniden sağlanacak, kötü görüntüden uzaklaşılacak ve yeniden kilo alımı en başından engellenecektir.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir